Spotkajmy się na rowerowym szlaku

Dla wspaniałych wrażeń, cudownych przygód z rodziną i przyjaciółmi, by odpocząć od świata. Powodów, by wsiąść na rower mogą być tysiące. Jeszcze więcej jest miejsc, które warto zobaczyć. Wyprawy warto zacząć od zachodniopomorskich tras rowerowych, których w okolicach Polic nie brakuje.

Spakowali sakwy i wyruszyli. Przez piękne lasy, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego. W planach było ognisko w Nowym Warpnie i szukanie noclegu gdzieś na skraju lasu. Tak wyglądają rowerowe wyprawy Wandy i jej przyjaciół. Odbywają ich setki, a każda jest inna.

– Pomorze Zachodnie to przyrodnicze bogactwo i oaza spokoju. Piękne krajobrazy, ciekawie ukształtowany teren, jeziora i morze, które dają ochłodę, piękny Zalew Szczeciński, to nasze walory – mówi Wanda Nowotarska.

Zachodniopomorskie trasy rowerowe

Wanda Nowotarska to jedna z osób, które stworzyły koncepcję sieci zachodniopomorskich tras rowerowych. Wszystko po to, by na rowerowym szlaku spędzić nawet dwutygodniowy urlop. Po przejechaniu setek kilometrów i sprawdzeniu wielu tras, w 2015 roku ogłoszono 4 główne szlaki Pomorza Zachodniego: Velo Baltica, Stary Kolejowy Szlak, Trasę Pojezierzy Zachodnich i Trasę Wokół Zalewu Szczecińskiego. Dwie ostatnie przebiegają w pobliżu Polic i nie są jedynymi, które warto poznać.

– Budujemy trasy rowerowe, które łączą istniejącą infrastrukturę. Nie mogę się doczekać kiedy na dwóch kółkach dojadę np. do Trzebieży. Chcemy, by nasi mieszkańcy oraz turyści mogli zaplanować prawdziwą weekendową wycieczkę, ale i długi urlop. Cel ambitny, ale z każdym oddanym kilometrem coraz bardziej realny. Widzimy w regionie, że przy powstających trasach zaczyna się pojawiać oferta związana z noclegiem, czy ciepłym posiłkiem. To dodatkowo zachęca do przygód na rowerze – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt, to prawdziwa rowerowa rewolucja, która docelowo będzie liczyła 1 100 km tras.

Jedziemy nad Zalew Szczeciński

Ta trasa już niedługo stanie się hitem. Dziś, z Polic można przejechać przez Tanowo do Pilichowa i Szczecina. Wkrótce będziemy mogli pojechać również nad Zalew. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę kilku odcinków tras: w pobliżu ul. Kuźnickiej w Policach, obok pętli autobusowej przy Grupie Azoty, wzdłuż ul. Dworcowej, czy w Trzebieży przy ul. Plażowej. Powstaje także odcinek z Niekłończycy do Trzebieży. Inwestycje są możliwe dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a obok tras rowerowych budowane są obiekty „Bike & Ride” i wiaty z miejscami postojowymi dla rowerów. W tym roku gmina rozpoczęła budowę odcinka z Jasienicy do Niekłończycy, który połączy strefy zamieszkania z obszarami przemysłowymi w Policach oraz centrami przesiadkowymi, ale także domknie szlak i umożliwi dojazd do Trzebieży. Nad Zalewem na miłośników rowerowych przygód czekają już głównie trasy leśne, czy to w kierunku Brzózek i Nowego Warpna czy Myśliborza Wielkiego. Warto tam się wybrać i kontynuować podróż już po niemieckiej stronie.

Trasy Pojezierzy Zachodnich i Blue Velo

W pobliżu Polic przebiega szlak, który za kilka lat zaprowadzi nas aż do Ińska, Szczecinka i Białego Boru. Mowa o Trasie Pojezierzy Zachodnich. Dziś możemy przejechać jej fragmentem od granicy do miejscowości Buk. Gmina Dobra przy wsparciu środków unijnych w gestii marszałka realizuje kolejne kilometry szlaku. W przyszłym roku trasa poprowadzi już przez Dobrą i Wołczkowo, aż do granicy ze Szczecinem. Rowerowych tras nie brakuje także w gminie Kołbaskowo, przez którą przechodzi szlak Blue Velo (od Świnoujścia do granicy z Czechami). Z Przecławia na rowerze dojedziemy do granicy w Rosówku, po drodze możemy zajechać do malowniczego Siadła Dolnego nad Odrą i nawet przesiąść się na kajak.

- Do zobaczenia na szlaku! - mówi Wanda Nowotarska. Zainteresowanych turystyką rowerową zaprasza na stronę rowery.wzp.pl i profil „Rowerem przez Pomorze Zachodnie” na portalu społecznościowym facebook. Zachęciła Was?

Autor: Urząd Marszałkowski, Foto: Urząd Marszałkowski / wzp.pl