Menu

Ponad 100-letnia boja będzie atrakcją turystyczną Trzebieży [zdjęcia]

  • Gracjan Broda

Ponad 100-letnią boję, zalegającą na mokradłach u brzegu Zalewu Szczecińskiego, udało się w niedzielny poranek wyciągnąć na brzeg. Inicjatorem przedsięwzięcia był Janusz Baczewicz, mieszkaniec Trzebieży.

- Na boję trafiłem podczas zimowego spaceru z dziećmi. Po kilku podejściach udało nam się do niej dojść – mówi Janusz Baczewicz. - Wtedy narodził się pomysł, aby boja upamiętniła 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – dodał.

O istnieniu boi mieszkańcy Trzebieży doskonale sobie zdawali sprawę. Przez ostatnie 18 lat zniknęła jednak z pola widzenia i nikt nie wiedział, gdzie ona się dokładnie znajduje.

Operacja wyciągnięcia znaleziska trwała dokładnie 60 minut. Była to skomplikowana operacja, ponieważ trzeba było uważać, aby nie uszkodzić boi o konary powalonych wokół niej drzew.

- Jak widać operacja wyciągnięcia boi została przeprowadzona bardzo profesjonalnie – podkreślił obecny podczas wyciągania znaleziska burmistrz Polic, Władysław Diakun.

Boja zostanie teraz odrestaurowana i pomalowana w biało-czerwone barwy. Następnie trafi do centrum Trzebieży, gdzie będzie pełnić podwójną rolę – historyczną i turystyczną.

Warto nadmienić, że wyciągnięta w niedzielę boja jest jedną z największych tego typu w Polsce i co więcej, zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

ZOBACZ TAKŻE:Komentarze  

 
#1 Prezes 2018-04-24 07:07
Jedna najważniejsza sprawa to sprawa własności, 100 letnia boja będzie atrakcja nie koniecznie w Trzebieży. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją