Menu

Mundial, mundial i po mundialu! Pytanie co dalej?

  • Gracjan Broda

Reprezentacja Polski prowadzona przez selekcjonera Adama Nawałkę zakończyła udział w rozgrywanych w Rosji Mistrzostwach Świata z zaledwie trzema punktami, po skromnym zwycięstwie z Japonią 1:0.

Porażki z Senegalem 1:2 i Kolumbią 0:3 sprawiły, że już po dwóch meczach było wiadomo, że reprezentacja Polski na rosyjskim mundialu przegrała wszystko, co przegrać można było.

Teraz nadszedł czas na podsumowanie występu biało-czerwonych, analizę tego, co zawiodło i sprawiło, że najważniejsza impreza w życiu dla każdego piłkarza zakończyła się tak wcześnie. To także czas, aby zastanowić się co dalej.

Kto selekcjonerem?

To pytanie będzie musiał postawić sobie niebawem Zbigniew Boniek i zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. W mediach pojawiają się już pierwsze nazwiska trenerów, którzy mogliby zastąpić Adama Nawałkę, któremu właśnie kończy się kontrakt.

Niewątpliwie podczas rosyjskiego mundialu Adam Nawałka popełnił błędy, podobnie jak jego współpracownicy. Przez ostatnie lata to jednak były szkoleniowiec m.in. Górnika Zabrze sprawił, że kibice mogli cieszyć się sukcesami naszej reprezentacji.

W mojej ocenie Adam Nawałka w dalszym ciągu powinien prowadzić drużynę narodową. Przeanalizować to, co wydarzyło się w Rosji. Jeszcze raz dokonać przeglądu swojego wojska, przydatność poszczególnych piłkarzy do kadry i mocno popracować w terenie, aby wprowadzać do drużyny kolejnych Bednarków czy Kownackich. Porozmawiać z piłkarzami pokroju Grzegorza Krychowiaka i dać wyraźny sygnał, że piłkarzy, którzy nie grają w swoich klubach, w kadrze tolerować nie będzie.

Co z liderami kadry?

Na bycie liderem kadry trzeba sobie przede wszystkim zasłużyć grą w macierzystym klubie i postawą na boisku. Zarówno umiejętnościami, jak i walką. Takim liderem niewątpliwie jest Robert Lewandowski, na którego w ostatnich dniach płynie fala krytyki. Pamiętajmy, że skuteczność napastnika Bayernu Monachium uzależniona w ogromnym stopniu jest od podań m.in. Piotra Zielińskiego czy Grzegorza Krychowiaka. To środkowi pomocnicy muszą kreować sytuacje dla napastnika. Tak, więc zanim zadamy pytanie ile sytuacji w meczu miał Robert Lewandowski, zadajmy pytanie, ile sytuacji wykreowali mu koledzy ze środka pola, dogrywając do niego bezpośrednie piłki bądź kreując sytuacje poprzez skrzydłowych. Zupełnie inna sytuacja byłaby, gdyby Robert Lewandowski otrzymał 4-5 podań otwierających drogę do bramki i nie potrafił zamienić ich na bramki. Tak jednak nie było.

W dalszym ciągu kręgosłup reprezentacji powinien być oparty o Łukasza Fabiańskiego, Kamila Glika, Kamila Grosickiego i Roberta Lewandowskiego. Adam Nawałka musi poszukiwać piłkarzy pokroju Jana Bednarka czy Dawida Kownackiego, którzy przy bardziej doświadczonych kolegach będą zdobywali nie tylko doświadczenie, ale również umiejętności. Polska to nie Brazylia i całej 11 zmienić się nie da. Nie da bo lepszych od Glika czy Lewandowskiego po prostu nie mamy.

Zmiany potrzebne i to od zaraz

Z całą pewnością drużyna prowadzona przez Adama Nawałkę będzie musiała przejść pewnego rodzaju przemianę. Część piłkarzy będzie musiała odejść. Inni za to będą musieli się w niej pojawić. Najważniejsze to przeanalizować i przyznać się do popełnionych błędów. Przeprosić, ale jednocześnie podnieść głowę do góry i wziąć się do pracy. Bo czasu na przygotowanie drużyny do kolejnych eliminacji Mistrzostw Europy nie ma zbyt wiele.

To czas, w którym nawet tym najbardziej zasłużonym jak Jakub Błaszczykowski trzeba będzie podziękować. Albo na zawsze, albo do czasu ewentualnego powrotu do formy. Każdy piłkarz w doskonałej formie tej reprezentacji będzie potrzebny. Podstawa kryterium to jednak jego aktualna, dobra forma sportowa.

Autor: Gracjan Broda

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją