Menu

To będą najciekawsze wybory samorządowe od wielu lat

  • Gracjan Broda

Niezwykle emocjonująco zapowiadają się jesienne wybory samorządowe w gminie Dobra. Jeszcze, Prezydent RP Andrzej Duda nie ogłosił terminu wyborów, a już wiadomo, że w gminie Dobra o fotel wójta ubiegać będzie się co najmniej trzech kandydatów, z czego dwóch potwierdziło już swój udział.

Jako pierwsza swój start ogłosiła urzędująca od 12 lat Teresa Dera. Dla Teresy Dery będą to z całą pewnością najtrudniejsze wybory, ponieważ tak wymagających kontrkandydatów do tej pory jeszcze nie miała.

W roku 2010, o kierowanie gminą Dobra, rywalizowała z Jackiem Sieredzińskim, który wystartował jako kandydat, rządzącej wówczas w kraju i Powiecie Polickim Platformy Obywatelskiej. Efekt? Niemal 88% do 12% na korzyść Teresy Dery. Bezapelacyjnie, nie tylko odprawiła swojego kontrkandydata z kwitkiem, ale przede wszystkim udowodniła, że cieszy się ogromnym poparciem wśród mieszkańców.

4 lata później ówczesna wójt była już jedynym kandydatem ubiegającym się o kolejną kadencję. Mieszkańcy na swoich kartach do głosowania mieli do wyboru zaledwie dwie odpowiedzi. Albo TAK, albo NIE. Nieco ponad 76% głosujących postawiło znak „x” przy odpowiedzi TAK, dającej tym samym kolejną kadencję Teresie Derze. Zastanawiać mogło wówczas niespełna 24% (1417 głosów ze wszystkich 5936 oddanych) odpowiedzi na NIE. Blisko jedna czwarta mieszkańców gminy Dobra, którzy zdecydowali się pójść do urn wyborczych, nie chciało, aby Teresa Dera pełniła funkcję wójta przez kolejne 4 lata.

Teresa Dera, mimo iż skrupulatnie realizuje swoje programy wyborcze w kolejnych kadencjach, to słychać głosy niezadowolenia mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy z gminą są związani dopiero od kilku ostatnich lat.

W tegorocznych wyborach poprzeczka będzie zatem zawieszona jeszcze wyżej. Kontrkandydatami będą bowiem krytykujący poczynania obecnej władzy radny Rady Gminy Mariusz Lindner oraz... radna Powiatu Polickiego Magdalena Zagrodzka, która wprawdzie jeszcze nie potwierdziła swojego startu w wyborach, ale wszystkie znaki na niebie wskazują, że tak właśnie będzie.

Szansą dla obojga kontrkandydatów będzie z pewnością wejście do drugiej tury wyborów. W tej wszystko może się bowiem zdarzyć.

Nie bez znaczenia w tegorocznych wyborach samorządowych w gminie Dobra będzie zwiększona z 15 do 21 liczba radnych wynikająca z przekroczenia liczby 20 tysięcy mieszkańców. Nie od dziś wiadomo, że wygodniej zarządza się gminą, w której ma się większość w Radzie. I to będzie w mojej opinii najtrudniejsze zadanie. Wprowadzić do Rady Gminy taką liczbę radnych, która zagwarantuje komfort swobodnego zarządzania.

Czy Teresa Dera po raz kolejny zdominuje wybory i nie da się zdetronizować swoim konkurentom? Czy mobilizacja mieszkańców sprawi, że po 12 latach w fotelu wójta zasiądzie ktoś inny? Tego na tę chwilę nie wiadomo. Będą to jednak z całą pewnością najciekawsze wybory w gminie Dobra od wielu lat.

Autor: Gracjan Broda

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją