Menu

Kto stanie do rywalizacji o fotel burmistrza Polic? Kampania wyborcza w blokach startowych...

  • Gracjan Broda

Do wyborów samorządowych zostało jeszcze ponad rok czasu. Aktywność lokalnych polityków w mediach społecznościowych, może świadczyć, że przygotowania do kampanii wyborczej ruszyły pełną parą. Najwięcej emocji przy okazji każdych, kolejnych wyborów budzi rywalizacja kandydatów, ubiegających się o stanowisko burmistrza gminy Police.

Kto powalczy o fotel burmistrza Polic?

Jedynym pewnym kandydatem na chwilę obecną wydaje się być Władysław Diakun, obecny burmistrz i lider Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI. Po rezygnacji Prawa i Sprawiedliwości z dwukadencyjności wstecznej w samorządach lokalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiadający na stanowisku burmistrza o 1998 roku Diakun, ubiegał się o kolejną reelekcję.

W prawdzie sam Władysław Diakun jeszcze nie ogłosił swojego startu w wyborach samorządowych, to jednak wiele wskazuje, że po raz kolejny stanie na czele Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI.

Co na to Prawo i Sprawiedliwość?

Wydawać by się mogło, że problemów z wystawieniem swojego kandydata nie będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, które obecnie sprawuje władzę w kraju, a kolejne sondaże poparcia potwierdzają dominację partii Jarosława Kaczyńskiego. Na lokalnym podwórku kolorowo już tak niestety nie jest.

Przewodniczący powiatowych struktur PiS, Mariusz Różycki będzie miał spory ból głowy, bowiem Paweł Mirowski, który był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości podczas ostatnich wyborów, obecnie sprawuje funkcję dyrektora Centrum Infrastruktury w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i przenosiny do polickiego magistratu byłyby z punktu ekonomicznego po prostu nieopłacalne.

Trudno przypuszczać aby sam Różycki, który jest menagerem projektu w polickim kombinacie, zdecydował się zamienić intratną posadę i wystawić się na publiczną krytykę, jaka wiążę się z pełnieniem funkcji burmistrza Polic.

Z rozpoznawalnych działaczy polickiego Prawa i Sprawiedliwości są jeszcze Tomasz Tokarczyk oraz Dominik Brzęcki, radni Powiatu Polickiego, również zatrudnieni w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Mimo, iż obaj są jednymi z bardziej aktywnych lokalnych polityków, to jednak walka o fotel burmistrza z niepokonanym od wielu, wielu lat kandydatem Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI, mogłaby być z politycznego punktu bardzo ryzykowna.

Na giełdzie nazwisk, związanych ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, pojawia się jeszcze Anna Tarocińska, obecna członek zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. O chęci startu w wyborach samorządowych Tarocińskiej, może świadczyć aktywność w mediach społecznościowych oraz angażowanie się w bieżące sprawy polityczne i poparcie dla działań polickich polityków Prawa i Sprawiedliwości.

PiS może wystawić wspólne listy z Polską Razem Jarosława Gowina. Kandydatem mogłaby zatem zostać przewodnicząca struktur wojewódzkich – Ewa Chmielewska. To jednak mało prawdopodobne, bowiem liderka partii Gowina i była przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Policach, zapewne będzie chciała ubiegać się o miejsce w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, ewentualnie wystartuje do Rady Miejskiej w Policach.

Problemy Platformy Obywatelskiej

Problemy z wystawieniem silnego kandydata może mieć również Platforma Obywatelska, która po przegranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku, zdecydowanie obniżyła loty. Alternatywą może być nie wystawianie swojego kandydata i poparcie któregoś z innych polityków ubiegających się o fotel burmistrza.

Wielu polityków PO, którzy mogliby ubiegać się o fotel burmistrza stoi na przegranej pozycji, po przegranych wyborach samorządowych w 2014 roku, kiedy to polickie społeczeństwo opowiedziało się przeciwko polityce kreowanej w Powiecie Polickim, na którego czele stała właśnie Platforma Obywatelska.

Wśród potencjalnych kandydatów, którzy mogliby wystartować z listy PO i ubiegać się o stanowisko burmistrza Polic, jest z całą pewnością Joanna Żurowska, była prezes KPS Chemik Police S.A. i obecna radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Platforma Obywatelska mogłaby również spróbować nakłonić do kandydowania byłego wiceprezesa zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. - Rafała Kuźmiczonka, którego atutem byłby z pewnością młody wiek i doświadczenie jakie zdobył pracując w polickiej Spółce u boku Krzysztofa Jałosińskiego. Nie wiadomo jednak, czy sam Kuźmiczonek chciałby stanąć do rywalizacji.

Z poparciem Platformy Obywatelskiej mógłby wystartować również Krystian Kowalewski, który ubiegał się o stanowisko burmistrza w 2010 roku. Sam Kowalewski z całą pewnością chciałby spróbować po raz drugi, jednak mało prawdopodobne aby na taki krok zdecydowały się lokalne władze PO.

Inni kontrkandydaci

Krystian Kowalewski czy z Platformą Obywatelską czy bez niej, na burmistrza Polic w przyszłorocznych wyborach samorządowych wystartuje. Najprawdopodobniej z własnego komitetu wyborczego. Mimo, iż oficjalnego stanowiska radnego PO w tej sprawie nie ma, to taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

Nie jestem żadną tajemnicą, że Kowalewski od jakiegoś już czasu buduje wokół siebie struktury, które pozwolą mu stanąć do rywalizacji o stanowisko, którego nie udało mu się wygrać w 2010 roku. Pomóc ma mu w tym m.in. zasiadanie w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej „Chemik”, która zrzesza blisko 8,5 tysiąca policzan.

Nie wiadomo jak do wyborów samorządowych w Policach przygotuje się .Nowoczesna, za której struktury w województwie zachodniopomorskim odpowiada poseł Piotr Misiło. Jeśli nie uda się zbudować silnych struktur, .Nowoczesna może poprzeć któregoś z kontrkandydatów lidera Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI - Władysława Diakuna, za którym wyraźnie nie przepada poseł Misiło.

Być może pojawią się inni kandydaci, którzy spróbują swoich sił startując z własnych komitetów wyborczych.

Jaka będzie kampania wyborcza poprzedzająca przyszłoroczne wybory samorządowe? Kto będzie ubiegał się o stanowisko burmistrza Polic? Czy znajdzie się na tyle wyrazisty polityk, który przekona do siebie wyborców i zdoła pokonać Władysława Diakuna? Na te i inne pytania, odpowiedzi będziemy poznawać w najbliższych miesiącach.

Autor: Gracjan Broda

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją