Menu

Miały być konsultacje społeczne a wyszły „konsultacje społeczne”

  • Gracjan Broda

W dobie Internetu i powszechnego dostępu do informacji nietrudno o zaliczenie wpadki. Wydaje się, że po raz kolejny lekcji nie odrobili nasi lokalni politycy, którzy zafundowali mieszkańcom gminy Police „konsultacje społeczne”, które z prawdziwymi konsultacjami raczej nie miały wiele wspólnego.

Przygotowanie czterech wariantów podwyżek, bo inaczej tego nazwać nie można, za gospodarowanie odpadami miało sprawić, że mieszkańcy niczym potulne baranki sami wybiorą najlepsze ich zdaniem rozwiązanie dające w efekcie podstawę do tego, żeby radni Rady Miejskiej w Policach mogli wprowadzić nową uchwałę w tej sprawie, uwzględniającą podwyżkę wybraną przez... samych mieszkańców. I to na dodatek w ramach „konsultacji społecznych”.

I pewnie by tak było, ponieważ spora grupa mieszkańców nie do końca rozumiejąc o co tak naprawdę chodzi, wybrałaby pozornie najmniejsze dla siebie zło. Jak to w ostatnim czasie bywa z pomocą jednak przyszedł Internet, a właściwie piszący w nim ludzie, którzy głośno podnieśli swój sprzeciw wobec postępowania burmistrza Polic – Władysława Diakuna.

Co więcej przywołali Zarządzenie wydane przez burmistrza Polic mówiące, o tym jak powinny wyglądać konsultacje społeczne w gminie Police. Co zatem wynika z tego rozporządzenia?
„Konsultacje mają na celu poznanie opinii mieszkańców na temat proponowanych zmian systemu opłat za odbiór odpadów komunalnych w Gminie Police". Reasumując każdy mieszkaniec gminy Police ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat propozycji dotyczących zmian systemu opłat za gospodarowanie odpadami. Zakończone 31 grudnia ubiegłego roku „konsultacje społeczne” były jedynie ankietą i niestety ale nie dały mieszkańcom prawa do wyrażenia swojej opinii w tej sprawie.

Czyżby czekała nas kolejna odsłona spektaklu zatytułowanego „Podnosimy opłaty za gospodarowanie opłatami, tylko jeszcze nie do końca wiemy jak?” Jak zwykle w takich sytuacjach - czas pokaże.

Autor: Gracjan Broda

Komentarze  

 
#6 redaktor 2016-01-09 15:03
Gdybym to ja Pani Elu był burmistrzem i podjąłbym decyzję o podwyżce, a Rada Miejska uchwaliłaby stosowną w tej sprawie uchwałę, to podtrzymywałbym swoje stanowisko i skłaniałbym się do tego aby zaprezentować dokładne wyliczenia dlaczego taka decyzja została podjęta. Gdybym z kolei ogłosił konsultacje społeczne to powinny one przybrać zdecydowany charakter konsultacji a nie ankiety. Pytał bardziej w kierunku tego jakiego rodzaju usługi oczekują mieszkańcy niż narzucał im konkretne kwoty podwyżki. Zaproponował być może bardziej racjonalny sposób częstotliwości odbioru odpadów za odpowiednią stawkę. To tak jak w sklepie, może Pani kupić makaron za 2 zł albo za 7 zł. Oba to makarony, różnią się jednak odpowiednio składem, ale to Pani ma prawo wybrać ten, który Pani bardziej odpowiada.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją