Menu

Komorowski vs Duda, a raczej Duda vs Komorowski

  • Gracjan Broda

Już tylko dwóch kandydatów pozostało na polu walki o fotel prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, "nieznacznie" przegrał w pierwszej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości - Andrzejem Dudą.

Dlaczego słowo nieznacznie znalazło się w cudzysłowie? Bo tak naprawdę różnica jest zdecydowanie większa niż pokazuje to wynik. Jeszcze nie tak dawno prezentowano sondaże, które nie dawały najmniejszych szans politykowi PiS na jakiekolwiek szanse na drugą turę.

Co zatem zadecydowało o tym, że poparcie dla Bronisława Komorowskiego tak znacząco spadło? Opinie wśród ekspertów są podzielone. W mojej ocenie społeczeństwo tak naprawdę miało okazję zobaczyć w tej kampanii wyborczej kim jest, a właściwie kim nie jest Bronisław Komorowski.

Kolejne wpadki z udziałem urzędującego prezydenta sprawiły, że ten zaczął kojarzyć się z pewnego rodzaju obciachem. Wejście na krzesło w japońskim parlamencie sprawiło, że takie zachowanie wśród społeczeństwa było zdecydowanie gorzej odbierane niż pamiętna choroba filipińska Aleksandra Kwaśniewskiego. Sama kampania wyborcza, była słaba i mało wyrazista. Dlaczego? Ponieważ Bronisław Komorowski i jego sztab wyborczy byli niemal pewni wygranej.

Wezwanie do debaty Andrzeja Dudy przez Bronisława Komorowskiego podczas wystąpienia w trakcie trwającego wieczoru wyborczego zabrzmiało trochę jak kiepski żart. Przecież tym, który tej debaty wyraźnie unikał był prezydent Bronisław Komorowski i jego polityczne zaplecze. Dzisiejszy spot o JOWach to wyraźny zwrot w kierunku elektoratu, który poparł Pawła Kukiza.

Należy zadać pytanie co Bronisław Komorowski zrobił w ostatnich latach w sprawie JOWów? A no tyle, że dzień po przegranej pierwszej turze wyborów prezydenckich ogłosił referendum w tej sprawie.

Co dalej z Dudą? Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zapewne podbudowany bardzo dobrym wynikiem wyborczym w pierwszej turze będzie próbował pójść za ciosem. Czy zdoła przejąć elektorat Pawła Kukiza? W mojej ocenie ma na to większe szanse niż Bronisław Komorowski, który jest filarem systemu tak bardzo krytykowanego przez niezależnego Pawła Kukiza.

Zapowiada się bardzo ciekawy finisz kampanii wyborczej.

Autor: Gracjan Broda

{fcomment}

Komentarze  

 
#1 prezes 2015-05-12 07:14
Jestem Obywatelem Wolnym - idziemy....
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją