Menu

Debatować czy (nie)debatować?

  • Gracjan Broda

Trwa gorąca dyskusja na temat tego czy przed pierwszą turą majowych Wyborów Prezydenckich powinna odbyć się debata prezydencka czy też nie. Czy obecnie urzędujący prezydent Komorowski powinien wziąć w niej udział czy jego poglądy polityczne są na tyle znane społeczeństwu, że powinien zasiąść wygodnie w fotelu i odpuścić sobie dyskusję?

Po pierwsze według mnie Bronisław Komorowski mimo, iż sprawuje obecnie funkcję Prezydenta RP, to w kontekście majowych wyborów jest takim samym kandydatem jak pozostali.

Po drugie mimo, iż sondaże wskazują zdecydowaną przewagę obecnego prezydenta to wcale nie jest powiedziane, że w ogóle w drugiej turze się znajdzie. Przynajmniej teoretycznie, a to z kolei oznaczałoby, że gdyby zorganizować debatę po pierwszej turze to Bronisław Komorowski nie miałby szans wziąć w niej udziału.

Odchodząc od hipotez i sondaży to warto zwrócić uwagę, że Wybory Prezydenckie to nie casting na najpopularniejszego Polaka, a demokratyczne wybory głowy Państwa. Debata, dyskusja czy jak zwał tak zwał powinna być podstawą demokracji. Pytanie dotyczące tego czy debata powinna się odbyć czy nie w mojej ocenie jest zupełnie nie na miejscu.

Zdecydowanie większy nacisk położyłbym na to, o jakich zagadnieniach politycy powinni przede wszystkim debatować. Obecna sytuacja zarówno w kraju jak i w Europie sprawia, że dyskusja o Polsce wydaje się być jak nabjbardziej wskazana. I to zarówno o problemach wewnętrznych jak i narastającym z każdym dniem niebezpieczeństwem ze strony mającej imperialne zakusy Rosji.

Protestujący górnicy i rolnicy, zapowiedzi strajków przez kolejne grupy zawodowe sprawia, że wspólna debata i dyskutowanie na temat zaistniałej sytuacji powinna być wręcz obowiązkiem wszystkich kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w Państwie.

Debatować czy (nie)debatować? Jak najbardziej debatować!

Autor: Gracjan Broda

{fcomment}

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją