reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Dr inż. Halina Murasiewicz: „To efekt kontrolowanego spalania gazów powstałych w trakcie produkcji i nie ma powodów do obaw”

Dr inż. Halina Murasiewicz z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zapewnia, że „poświata”, która pojawiła się w nocy z 12 na 13 oraz 13 na 14 września nie jest w żaden sposób niebezpieczna.

Grupa Azoty Polyolefins S.A.

na zdjęciu: Pochodnia na terenie Grupy Azoty Polyolefins S.A. mocno dała się we znaki mieszkańcom

– To efekt kontrolowanego spalania gazów powstałych w trakcie produkcji i nie ma powodów do obaw – komentuje naukowiec Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Kontrolowane spalanie jest w tym przypadku standardowym działaniem zakładu.

– Do takiego „zutylizowania” nagromadzonych gazów dochodzi, kiedy nie można w inny sposób ich zagospodarować. Spalanie gazu jest związane z technologią produkcji i jej bezpieczeństwem, które regulowane jest przepisami prawa – tłumaczy dr inż. Halina Murasiewicz.

Chodzi o to, by nie doszło do niekontrolowanej migracji gazu i jego zapłonu. Ten mógłby mieć miejsce, gdyby duża ilość gazu nagle przedostała się do atmosfery i napotkała źródło zapłonu, np. iskrę.

– Wypalany w ten sposób gaz – za pomocą pochodni lub flary – jest bezwonny – podkreśla dr inż. Halina Murasiewicz.

Takie urządzenia montowane są przy wszystkich zakładach przemysłowych, rafineriach naftowych czy zakładach chemicznych, gdzie wykorzystywane są węglowodory.

Artykuły Powiązane:

Grupa Azoty Polyolefins S.A. wydała komunikat w sprawie aktywności pochodni na terenie projektu Polimery Police

Mieszkańcy Polic zgłaszają pożary! To efekt świetlny z tzw. flary na terenie Polimerów Police

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.