reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

3,5 tysiąca ton etylenu przypłynęło do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach

Dziś na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. trafiło pierwsze 3,5 tysiąca ton surowca.

Morski Termin Gazowy w Policach

na zdjęciu: gazowiec Gaschem Rhone

Roczne zapotrzebowanie na etylen szacuje się na około 13 tysięcy ton.

Etylen, który dziś do Polic dostarczył gazowiec Gaschem Rhone, zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do procesów schładzania, uruchamiania i testów naziemnego zbiornika oraz instalacji towarzyszących umiejscowionych na terenie Terminalu, a w kolejnym etapie do rozpoczęcia produkcji kopolimerów polipropylenu.

Etylen będzie przechowywany w naziemnym zbiorniku o pojemności 12 tysięcy metrów sześciennych w stanie schłodzonym do temperatury -104°C.

Zintegrowany kompleks chemiczny, którego całkowity koszt budowy wynosi około 1,8 miliarda dolarów, składa się z instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacji do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tysięcy ton rocznie.

Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Grupa Azoty Polyolefins S.A.

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.