Menu

Izraelskie fosforyty przypłyną do Grupy Azoty Police

  • Gracjan Broda

Grupa Azoty Police w ramach dywersyfikacji dostaw surowców sprowadzi z Izraela fosforyty. Podpisana w tej sprawie w lutym br. umowa z posiadającą w tym państwie kopalnie holenderską firmą – Israel Chemicals Ltd (ICL) zakłada, że w ciągu dwóch miesięcy do Polic przypłyną dwa statki po około 25 tys. mt każdy.

– Zawarcie tego kontraktu jest konsekwencją podjętej i skutecznie realizowanej strategii dywersyfikacji źródeł fosforytów, podstawowego surowca do produkcji nawozów wieloskładnikowych – zaznaczył prezes Grupy Azoty Police Wojciech Wardacki.

W planach jest zakontraktowanie kolejnych dostaw z Izraela. W ostatnich latach Grupa Azoty Police kupuje fosforyty z krajów Afryki i bliskiego wschodu (głównie z Maroka, Senegalu, Algierii, Egiptu czy Izraela). Załadunek statków realizowany będzie w zlokalizowanym w pobliżu Tel Awiwu porcie Aszdad i po 2,5-tygodniowym rejsie zawiną do polickiego portu.

– Rynek producentów fosforytów jest ograniczony, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie ze wszystkimi potencjalnymi dostawcami - dodał prezes Wardacki.

Oprócz wydobywania fosforytów, w Izraelu produkuje się również sól potasową – jednego z kluczowych składników nawozów wieloskładnikowych. Dlatego policka spółka oraz Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, które wchodzą w skład Grupy Azoty, prowadzą negocjacje z ICL w sprawie zakupu tego surowca. Ponadto, gdańska fabryka w ramach nawiązanej współpracy, prowadzi rozmowy na temat zakupu kwasu fosforowego.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją