- #Strefa Biznesu
- Opublikowano:
Czy Grupa Azoty Police zatrzymała swoje instalacje z powodu cen gazu? Mamy komentarz firmy
W ostatnich dniach było głośno o problemach z dostępnością dwutlenku węgla, wykorzystywanego w przemyśle spożywczym. Jedną z przyczyn tego kryzysu było m.in. zatrzymanie części należących do Grupy Azoty instalacji. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w polickiej spółce.

na zdjęciu: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.
Przyczyną zatrzymania części instalacji w zakładach należących do Grupy Azoty oraz do Anwilu są bardzo wysokie ceny gazu potrzebnego do produkcji. Z tego powodu zatrzymana została m.in. produkcja nawozów azotowych.
- W Grupie Azoty Police ruch instalacji produkcyjnych i pomocniczych odbywa się zgodnie z przyjętym planem. Część instalacji produkcyjnych znajduje się w planowanych postojach remontowych rocznych - informuje Hanna Różycka z biura komunikacji i relacji inwestorskich polickiej spółki.
W poniedziałek Orlen poinformował, że należący do niego Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych, a tym samym również dwutlenku węgla.
Dwutlenek węgla jest wykorzystywany m.in. do wysycania napojów gazowych, ale również w procesach technologicznych takich jak przetaczanie gotowych produktów lub półproduktów między zbiornikami, czy też do zapewniania hermetyczności opakowań. Wśród głównych dostawców wykorzystywanego w przemyśle CO2 są: Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty ZAK, Grupa Azoty S.A. oraz Anwil.
Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda