reklama

Tarcza Antyinflacyjna: tańsze paliwo, tańszy prąd i gaz oraz dodatek osłonowy

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował o uruchomieniu Tarczy Antyinflacyjnej, dzięki której oprócz obniżki akcyzy na paliwo do poziomu minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, od stycznia do marca 2022 roku nastąpi zmiana wysokości stawki VAT z 23% na 8%, dzięki czemu niższa będzie również cena gazu dostarczanego do domostw.

Energia elektryczna

– Chcemy wprowadzenia instrumentów uniemożliwiających spekulacje cenowe, które są jedną z przyczyn wzrostów cen gazu. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby minimalizować skutki inflacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyzerowana zostanie również akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, która obecnie wynosi 5 złotych za 1 MWh. Od stycznia do marca 2022 roku nastąpi również obniżenie podatku VAT na energię elektryczną z 23% do poziomu 5%.

– Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2 – zadeklarował Morawiecki.

Obniżony zostanie również koszt energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek branżowy w kwocie od 400 złotych do 1 150 złotych na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego.

– Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 milionów gospodarstw domowych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek osłonowy zakłada, że dopłata do gospodarstwa jednoosobowego o dochodach do 2 100 złotych na miesiąc, wyniesie 400 złotych w skali roku. Dla gospodarstw 2-3 osobowych dodatek ten wyniesie 600 złotych, dla gospodarstw 4-5 osobowych – 850 złotych, dla gospodarstw powyżej 6 osób – 1 150 złotych. Kryterium dochodowe wynosi do 1 500 złotych na osobę w skali miesiąca.

Dodatek wypłacany ma być w 2 ratach w roku 2022.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także