reklama
nekrolog
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Strefa Biznesu
  3. Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów mimo drastycznych podwyżek cen gazu

Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów mimo drastycznych podwyżek cen gazu

Rosnące w ostatnich miesiącach ceny gazu sprawiają, że z coraz większym niepokojem można spoglądać w kierunku rynku nawozowego.

– Pomimo rekordowych cen gazu, Grupa Azoty podejmuje wszelkie możliwe działania, aby nie ograniczać produkcji i tym samym dostarczać polskim rolnikom nawozy niezbędne do ich produkcji rolnej – informuje Grupa Azoty.

Dokładnie rok temu cena gazu za megawatogodzinę kształtowała się na poziomie 15 euro, natomiast dziś oscyluje w okolicy 100 euro. To oznacza wzrost o ponad 660%. Zaledwie w ciągu niespełna kwartału cena ta wzrosła z około 30 euro za megawatogodzinę do blisko 100 euro.

– Do tych cen należy również dodać znaczący wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2, które wzrosły o około 80%, z 33 euro do 60 euro – zauważa Grupa Azoty.

Gaz oraz ceny uprawnień do emisji CO2 stanowią największą część kosztów przy produkcji nawozów. Grupa Azoty, aby utrzymywać produkcję, zmuszona jest na przenoszenie cen gazu i cen uprawnień do emisji CO2 na cenę nawozów.

– Wdrażamy wszelkie możliwe działania, aby odbywało się to w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta – podkreśla Grupa Azoty.

Priorytetem dla Grupy Azoty jest w tym momencie zagwarantowanie polskim rolnikom dostępu do nawozów, dlatego w ostatnim czasie Grupa podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu i przekierowaniu produktów na rynek krajowy, z wyłączeniem kontraktów wieloletnich.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także