reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Gmina Police musi emitować obligacje komunalne! W przeciwnym razie straci ponad 15 milionów złotych dofinansowania

Gmina Police poinformowała o konieczności emisji obligacji komunalnych krótkoterminowych na kwotę 15 milionów złotych.

Emisja Obligacji Komunalnych

na zdjęciu: (od lewej) burmistrz Polic Władysław Diakun, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocowych Urzędu Miejskiego w Policach Aneta Soprych-Kuśnierz, zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański

Do końca grudnia Gmina Police musi uregulować wszystkie płatności związane z realizacją dwóch inwestycji związanych z infrastrukturą drogową na potrzeby Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Przypomnijmy, że całkowity koszt realizacji inwestycji przy ul. Piłsudskiego oraz Siedleckiej w Policach to blisko 45 milionów złotych.

Jak poinformował zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański, środki unijne do kasy Urzędu Miejskiego w Policach spłyną nie wcześniej niż na przełomie marca i kwietnia 2024 roku.

– Musimy do końca roku sfinalizować te zadania, inaczej nie otrzymamy refundacji środków – podkreślił skarbnik Gminy Police Janusz Zagórski. – Dlatego musimy posiłkować się takim rozwiązaniem (emisją obligacji komunalnych – dop. red.) – dodał Pisański.

Gmina Police potrzebuje dokładnie 15 milionów i 414 tysięcy złotych. Emisja Obligacji Komunalnych opiewać będzie na kwotę 15 milionów złotych. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu. Jak zapewnił Janusz Zagórski, koszt obsługi i emisji obligacji zamknie się w kwocie miliona złotych.

Jak podkreślił zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański informacja o fakcie, że nie ma możliwości, aby środki z dofinansowania wpłynęły jeszcze w tym roku, pojawiła się około dwóch tygodni temu.

Okres programowania tej perspektywy finansowej z Komisją Europejską kończy się w tym roku. To oznacza, że wszystkie faktury musimy zapłacić do końca bieżącego roku – tłumaczyła naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocowych Urzędu Miejskiego w Policach Aneta Soprych-Kuśnierz.

Gmina Police docelowo miała uzyskać dofinansowanie do całej inwestycji na poziomie 12 milionów złotych. W trakcie trwającego roku wystąpiła o zwiększenie dofinansowania, co w efekcie przełożyło się na kwotę 30 milionów złotych.

– Chcieliśmy skorzystać z możliwości większego dofinansowania – przyznała Doprych-Kuśnierz.

Jak przyznał Jakub Pisański — obecna sytuacja nie dotyczy tylko Gminy Police, a praktycznie wszystkich gmin zaangażowanych w realizację projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

– Gdybyśmy wiedzieli, że te środki nie wpłyną w tym roku, mielibyśmy o 15 milionów złotych mniej wkładu własnego na inwestycje – zauważył naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Policach Krzysztof Kuśnierz.

Na 17 listopada zwołana została Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Policach, podczas której radni procedować będą nad przyjęciem stosownej uchwały, zezwalającej na emisję obligacji komunalnych. Jeżeli radni nie zdecydują się na wydanie zgody na emisję obligacji, to Gmina Police straci dofinansowanie w kwocie 15 milionów 414 tysięcy złotych. Jeżeli natomiast Rada Miejska opowie się za emisją obligacji, to zostaną one spłacone, po wpłynięciu dofinansowania z Unii Europejskiej do kasy Urzędu Miejskiego w Policach.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.