reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Z ulicy Kamiennej w Policach uprzątnięto wszystkie nielegalne odpady! Wywieziono ponad 59 tysięcy ton

Ponad 59 tysięcy ton odpadów zostało uprzątniętych z terenu przy ul. Kamiennej po byłej firmie Ecorama. To o około 11 tysięcy ton więcej niż pierwotnie zakładano.

teren przy ul. Kamiennej w Policach

na zdjęciu: teren przy ul. Kamiennej w Policach

– Mamy już koniec pierwszego etapu inwestycji, czego efektem jest czysty plac – powiedział starosta policki Andrzej Bednarek.

Przypomnijmy, że ówcześni dzierżawcy terenu – firma Ecorama informowała, że przy ul. Kamiennej w Policach ma powstać nowoczesna instalacja do odzysku odpadów i kilkadziesiąt miejsc pracy. Po zapowiedzi ambitnych planów pozostała jedynie sterta śmieci, które na własny koszt zmuszone było uprzątnąć Starostwo Powiatowe w Policach.

Zrealizowanie zadania nie byłoby możliwe, gdyby nie wielomilionowe dofinansowanie, jakie Powiat Policki otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji to koszt rzędu 29 765 566 złotych.

– To w wyniku dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 25 milionów i 300 tysięcy złotych, możemy obserwować zagospodarowanie odpadów, które zostały nielegalnie zgromadzone przy ul. Kamiennej w Policach – powiedział zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, podczas briefingu prasowego, który odbył się 2 października w Policach.

W roku 2010 firma Ecorama rozpoczęła swoją działalność w zakresie gospodarowania odpadami na mocy decyzji administracyjnej wydanej przez ówczesnego starostę polickiego – Leszka Guździoła oraz 3-letniej umowy na dzierżawę terenu.

W roku 2013 roku wyrokiem nakazującym spółce wydanie staroście polickiemu nieruchomości położonej przy ul. Kamiennej 3 w Policach w stanie wolnym od osób i rzeczy oraz zapłatę kosztów dzierżawy nieruchomości, wraz z odsetkami. Do postępowania przeciwko spółce w zakresie swoich kompetencji, włączył się również Burmistrz Polic, nakładając na firmę Ecorama w 2013 roku obowiązek usunięcia odpadów zgromadzonych na terenie przedmiotowych nieruchomości. Spółka nigdy nie wywiązała się z tego obowiązku.

Teraz Powiat Policki po zrealizowaniu pierwszego etapu inwestycji, polegającej na uprzątnięciu nielegalnie składowanych opadów, przystąpi do etapu drugiego. Jak potwierdził starosta policki Andrzej Bednarek, w drodze przetargu wyłoniono już wykonawcę rekultywacji wraz z remediacją oczyszczonego terenu.

– Remediacja to nic innego jak wymiana skażonej, zanieczyszczonej ziemi. Ten grunt zostanie wymieniony, a rekultywacja to już ten efekt odzyskania całkowitego i sadzenia traw oraz nasadzeń drzew – tłumaczył Bednarek.

Powiat Policki negocjuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedłużenie terminu realizacji do kwietnia 2024 roku.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.