reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Strażacy i ratownicy medyczni ćwiczyli rozmaite scenariusze zdarzeń w Trzebieży

W sobotę na terenie Trzebieży odbyły się ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego, zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży.

Ćwiczenia w Trzebieży

na zdjęciu: dla uczestników ćwiczeń przygotowano pięć różnych scenariuszy

Działaniom w trakcie ćwiczeń przyglądali się Komendanci Powiatowi Państowej Strraży Pożarnej w Policach — Piotr Maciejczyk oraz Piotr Tuzimek.

– Przygotowanych zostało pięć scenariuszy wydarzeń, w których swoje umiejętności musieli zweryfikować zarówno strażacy, jak i ratownicy medyczni – mówi Grzegorz Miśkiw, organizator ćwiczeń. – Ze wszystkimi przypadkami, które mieliśmy okazję dziś ćwiczyć, spotkałem się w rzeczywistości, pełniąc służbę w Państwowej Straży Pożarnej – podkreśla Miśkiw.

Pierwszy scenariusz zakładał wypadek samochodowy z udziałem dwóch osób poszkodowanych. Kierujący pojazdem w chwili przyjazdu służb na miejsce zdarzenia, znajdował się poza pojazdem. Strażacy musieli odnaleźć leżącego na pobliskim torowisku kierowcę i udzielić mu pomocy. W tym samym czasie należało wydobyć poszkodowanego pasażera z wnętrza pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu, udzielić pierwszej pomocy i następnie przekazać Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Kolejny scenariusz zakładał pożar w piwnicy budynku, w którym uwięziona była jedna osoba. Po wejściu strażaków do budynku i przeszukiwaniu pomieszczeń następował wybuch, w wyniku którego dodatkowo ranny zostawał jeden ze strażaków. Zadaniem strażaków było ugaszenie źródła pożaru, wydobycie poszkodowanych oraz przekazanie ich Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

W następnym ćwiczeniu zastęp straży pożarnej udzielał pomocy dwóm poszkodowanych znajdującym się w hipotermii, po wypadku, do jakiego doszło na akwenie wodnym. Strażacy przejmują poszkodowanych po wyjęciu ich z wody przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa. Jeden z mężczyzn znajduje się w hipotermii, ale strażacy mają z nim kontakt. Drugi z poszkodowanych jest nieprzytomny, a jego temperatura ciała jest poniżej 30 stopni Celsjusza. Do pomocy wezwany jest Zespół Ratownictwa Medycznego.

Czwarty scenariusz sobotnich ćwiczeń zakładał wypadek, do jakiego doszło podczas uprawy na roli. Mężczyzna zostaje przygnieciony przez sprzęt rolniczy. Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia muszą wydobyć poszkodowanego, który znajduje się pod ciągnikiem. Dodatkowo w wyniku wypadku, mężczyzna traci rękę. Po wyjęciu poszkodowanego spod maszyny zostaje on przekazany ratownikom medycznym.

Ostatni scenariusz zakładał zarwanie się skarpy nad bawiącym się chłopcem, w wyniku której zostaje on przysypany ziemią. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy podejmują działania mające na celu odnalezienie poszkodowanego pod ziemią, wyciągnięcie go na powierzchnię oraz przywrócenie czynności życiowych.

Udział w ćwiczeniach wzięły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Police oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach, a także Zespoły Ratownictwa Medycznego z Polic oraz Szczecina.

– Dziękuję wszystkim strażakom, którzy wzięli udział w dzisiejszych ćwiczeniach – powiedział Piotr Maciejczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Artykuły Powiązane:

Ćwiczenia strażaków oraz ratowników medycznych w Trzebieży [zdjęcia]

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.