Menu
reklama:

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra

  • Gracjan Broda

Warta ponad 1,4 miliarda złotych inwestycja pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin, była tematem dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem m.in. ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Tor wodny Świnoujście – Szczecin zostanie pogłębiony do 12,5 metra na odcinku 62 kilometrów, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 metrów. W ramach inwestycji przebudowane zostaną m.in. skarpy brzegowe, pogłębione i poszerzone zostaną obrotnice dla statków, a także zbudowana zostanie dodatkowa konstrukcja hydrotechniczna, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 metra maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do wartości około 11 metrów przy obecnym wynoszącym 9,15 metra, a co za tym idzie, zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków i brak będzie konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do szczecińskiego portu.

Wykonawca zakończył już wstępne badania geotechniczne i, po uzyskaniu zatwierdzenia projektu przez ministra właściwego do spraw środowiska, będzie mógł przystąpić do właściwych badań geologicznych toru. Wkrótce wykonawca rozpocznie wydobywanie obiektów potencjalnie niebezpiecznych w rejonie północnego odcinka toru. Roboty będą prowadzone we współpracy z Marynarką Wojenną.

Ponad 1,2 miliarda złotych pochodzi ze środków Unii Europejskiej, natomiast pozostałe ponad 216 milionów złotych z budżetu państwa.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Urząd Morski w Szczecinie


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!


ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją