reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Trenuj jak żołnierz! Trwają zapisy na darmowe przeszkolenie wojskowe ochotników

Projekt „Trenuj jak żołnierz” to ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Takie szkolenie można odbyć m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Jest rozwinięciem popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”. Najnowsza propozycja MON zachowuje swój unikatowy charakter – otwarte i nastawione na dobre doświadczenia, bezpłatne – a dodatkowo ochotnicy mogą otrzymać wynagrodzenie w kwocie 130 złotych dziennie.

Trenuj jak żołnierz

na zdjęciu: Trenuj jak żołnierz

Głównym celem projektu jest szerokie przeszkolenie wojskowe ochotników, wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

– „Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom odbycie się 16-dniowego szkolenia wojskowego, które będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie ogólnowojskowe w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, udzielania pierwszej pomocy, łączności i podstaw musztry – mówi kpt. Irena Paczek-Krawczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Pierwszy etap, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w weekend: 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe będzie prowadzone w dniach od 16 do 29 lipca br Co ważne pracodawca udziela pracownikowi urlop bezpłatny na okres trwania służby wojskowej (ćwiczeń wojskowych) i nie może tego odmówić pracownikowi.

W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy – 130 złotych za dzień szkolenia. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i przejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego. Uczestnicy szkolenia powinny mieć kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej A. Gdy nie mają jeszcze jej określonej, staną w tym celu do kwalifikacji wojskowej w trakcie trwania projektu.

Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych bezpieczeństwem i obronnością – posługiwanie się bronią i strzelanie, przetrwanie, walkę wręcz, podstawy musztry, itd. Projekt „Trenuj jak żołnierz” zakłada już nie tylko strzelanie przy wykorzystaniu nowoczesnego symulatora „Śnieznik”, ale również nauka strzelania z etatowej broni żołnierza z użyciem ostrej amuniacji.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru pod adresem: https://trenujjakzolnierz.wp.mil.pl/

Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem: https://www.wojsko-polskie.pl/12bz/articles/aktualnosci-w/trenuj-jak-zolnierz-z-12-brygada/

Autor: Gracjan Broda, Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.