Menu
reklama:

Boja, symbol 100-lecia odzyskania niepodległości, stanęła w trzebieskim parku [zdjęcia]

  • Gracjan Broda

W piątek, 30 listopada ponad 100-letnia boja niepodległości, która wydobyta została w kwietniu br. na mokradłach u brzegu Zalewu Szczecińskiego, osadzona została w parku w Trzebieży.

Udział w piątkowym spotkaniu wzięli m.in. burmistrz Polic Władysław Diakun, inicjator akcji Janusz Baczewicz, sołtys Trzebieży Małgorzata Siemianowska, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież Tomasz Kulesza oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach Waldemar Echaust, a także strażacy OSP i mieszkańcy Trzebieży.

– Na boję trafiłem podczas zimowego spaceru z dziećmi. Po kilku podejściach udało nam się do niej dojść – mówił pomysłodawca akcji Janusz Baczewicz tuż po wydobyciu boi na brzeg.

Wydobycie i osadzenie boi ma upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To największa tego rodzaju boja, jaka zachowała się w Polsce.

Burmistrz Polic Władysław Diakun przypomniał, że umieszczenie boi to kolejne z wydarzeń na terenie gminy Police, które zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inicjator akcji Janusz Baczewicz przygotował dla wszystkich osób zaangażowanych w inicjatywę wydobycia i wyeksponowania trzebieskiej boi wyjątkowe upominki, zawierające elementy boi umieszczone na 100-letniej desce.

– Mam nadzieję, że park znów wróci do łask, a z czasem umieścimy w nim jeszcze więcej ciekawych eksponatów – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Siemianowska, sołtys Trzebieży.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją