reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

10-letnia Alicja z Polic cierpi na PMNDS! Jako pierwsze dziecko w Polsce

10-letnia Alicja z Polic cierpi na całościowe zaburzenia rozwojowe pod postacią m.in.: padaczki, choroby schizoafektywnej, ubytku słuchu w lewym uchu i zaburzeń CAPD, niepełnosprawności ruchowej, problemów kardiologicznych i gastroenterologicznych, regresu intelektualnego, zaburzeń piramidowych i somatyzacyjnych.

10-letnia Alicja potrzebuje pomocy

na zdjęciu: 10-letnia Alicja

Dziewczynka jest pierwszym w Polsce dzieckiem z tą mutacją choroby. Wszystkie zaburzenia postępują i jak podkreśla mama dziewczynki, jedyną nadzieją jest stała opieka wielospecjalistyczna.

Rehabilitacja, konsultacje specjalistyczne, leczenie oraz turnusy rehabilitacyjne są jednak bardzo kosztowne. Fundacja „Serce dla Maluszka” założyła zbiórkę i próbuje zebrać niezbędne środki dla 10-latki.

– Alicja przyszła na świat jako zdrowe dziecko, jednak kiedy miała 2 lata, zaczęłyśmy jeździć po SOR-ach, z powodu finalnie stwierdzonej astmy oskrzelowej – tłumaczy mama dziewczynki. – W 2018 r. po gastroskopii okazało się, że cierpi na refluks z powodu wady wrodzonej wpustu (żołądek). W sierpniu 2018 roku pojawił się napad padaczkowy, który skończył się hospitalizacją i rozpoczął walkę o zdrowie Ali oraz jej diagnozę – dodaje mama 10-latki.

W 2021 roku ustalono przyczynę. PMNDS, czyli Parenti-Mignot Neurodevelopmental Syndrome, spowodowany mutacją w genie CHD5.

– Pełna nadziei zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w gromadzeniu funduszy na kosztowną rehabilitację, konsultacje specjalistyczne, leczenie, na turnusy rehabilitacyjne, które mogą okazać się dla Ali zbawienne – zwraca się z prośbą mama dziewczynki.

LINK do zbiórki: https://pomagam.pl/alicja-kobus

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.