Menu

Polsko-Duńska współpraca w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach

  • Gracjan Broda

W mijającym roku szkolnym po raz kolejny zostały zorganizowane dwa międzynarodowe spotkania uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Policach z młodzieżą duńską z miasta Slagesle.

Pierwsza wizyta odbyła się w dniach od 14 do 19 grudnia 2017r. w Slagese i uczestniczyło w niej 14 uczniów i dwóch opiekunów z Polski. Tematem tego projektu były Święta Bożego Narodzenia oraz H.C. Andersen i jego baśnie.

Zajęcia rozpoczęły się od zwiedzania Kopenhagi-København. Uczestnicy podziwiali Cytadelę Kastellet z XVII w., posąg Syrenki - charakterystyczny symbol miasta, jarmark bożonarodzeniowy w centrum Kopenhagi oraz "New Harbour" z malowniczymi kamienicami i restauracjami z tradycyjną, duńską kuchnią.

Młodzież mogła wcielić się w rolę reporterów i porozmawiać z mieszkańcami miasta Slagesle poznając jego znane i mniej znane miejsca. Tekst baśni „The Fir tree” był dla uczestników wymiany materiałem, na podstawie którego wystawiono krótką etiudę dla rodziców uczniów zaangażowanych w projekt. Podczas kilkugodzinnych warsztatów uczniowie porównywali tradycje towarzyszące celebrowaniu Świąt Bożego Narodzenia w Danii i Polsce. Podczas całego pobytu uczestnicy doskonalili swoje kompetencje językowe i społeczne.

Rewizyta, na którą młodzież polska czekała z utęsknieniem, miała miejsce w dniach od 17 do 22 maja br. Tym razem trzynastu uczniów z Polski oraz dziesięciu uczniów z nauczycielami z Danii spędziło ze sobą niezapomniany czas.

Warsztaty w Polsce dotyczyły doskonalenia werbalnych i niewerbalnych relacji międzyludzkich, zaś język angielski, który łączył uczestników mimo różnic kulturowych, był narzędziem w codziennej komunikacji.

Tematem wiodącym i wiążącym zaplanowanie działania było hasło "We are all humans". Powitanie gości z Danii i prezentacja krótkiego programu artystycznego była zaledwie początkiem. Następnie młodzież udała się na zajęcia teatralne do Miejskiego Ośrodka Kultury. Słoneczna sobota była poświęcona na zwiedzanie Fortu Gerharda Latarni Morskiej oraz Świnoujścia.

Należy dodać, że uczniowie mieszkają u rodzin polskich lub duńskich, tak aby w weekend, który jest na stałe wpisany w harmonogram pobytu, spędzić czas z rodziną obserwując i uczestnicząc w jej życiu codziennym.

Ostatni dzień to kolejne zajęcia teatralne w Hotelu Dobosz i kontynuacja projektu z dopracowaniem krótkich scenek o ludzkich emocjach i komunikacji oraz finałem dla nauczycieli, uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 w Policach.

Z perspektywy dwuletniej już współpracy śmiało można stwierdzić, że takie działania swoją atrakcyjnością i jakością przyciągają do udziału wielu uczniów z obu krajów. Zaangażowanie młodzieży podczas zajęć jest zawsze na najwyższym poziomie i świadczy o właściwie dobranym celu i potrzebie organizowania międzynarodowych wymian.

Autor: Anna Sobańska, Anna Bratek-Jabłońska, Foto: Materiały OrganizatoraJeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją