reklama
reklama

Koncepcja budowy Policko-Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu na sesji Rady Miejskiej w Policach

W trakcie wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Policach zaprezentowano koncepcję Policko-Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu, które ma powstać w Leśnie Górnym.

Grzegorz Ufniarz

Przypomnijmy, że 23 czerwca odbyło się spotkanie z mieszkańcami Leśna Górnego, którzy wyrazili sprzeciw budowie instalacji do kompostowania bioodpadów na terenie ich miejscowości.

Dziś głos w dyskusji mogli zabrać radni. Jako pierwszy zgłosił się radny Stowarzyszenia „Nasze Police” Grzegorz Ufniarz.

– Chciałbym zapytać, w jaki sposób zagwarantowane będzie to, co mówione było przez prezesa Trans-Netu (Adama Pacholika – przyp. red.), że Gmina Police będzie mogła korzystać z tej preferencyjnej stawki na Spalarni w Szczecinie? – zapytał radny Ufniarz.

Grzegorz Ufniarz dopytywał również o kwestie finansowania inwestycji, której przewidywany koszt szacowany jest na około 70 milionów złotych.

– Wygląda to trochę tak na moje oko, że jeden z tych właścicieli spółki kupi technologię od siebie, bo przecież właścicielem technologii jest firma Remondis. Czyli tak naprawdę własnej spółce sprzeda technologię. Co nie jest dla mnie, przyznam szczerze niczym szokującym (...). Wciąż nie uzyskałem wiążących informacji na temat wkładu finansowego – kontynuował Ufniarz.

Radny dopytywał również jaka przyszłość czeka Zakład Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym. Czy Trans-Net zamierza modernizować ZOiSOK, zwłaszcza w perspektywie obowiązku rekultywacji znajdującego się obok składowiska.

– Może się okazać, że ten Zakład Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych zostanie pozostawiony sam sobie i wygaśnie śmiercią naturalną. Przyznam szczerze, że bardzo mi zależy, abyśmy uzyskali jakąś miarodajną informację na temat co dalej z ZOiSOKiem? – upominał się radny Ufniarz.

Jak podkreślił prezes firmy Trans-Net Adam Pacholik pytania radnego Ufniarza są ważne i potrzebne. Szczegółowe informacje radni mają poznać w najbliższym czasie.

– Na tę chwilę nie jesteśmy jeszcze w stanie w szczegółach, odpowiedzieć tak jakby pan radny chciał – powiedział Adam Pacholik. – Na pewno sprawa ZOiSOKu jest dla nas bardzo ważna i nawet nie ma tutaj mowy, aby Zakład Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych zostawić samemu sobie – zadeklarował prezes Trans-Netu.

Pacholik przyznał, że razem z burmistrzem i jego zastępca prowadzi rozmowy na temat wprowadzenia ZOiSOKu do spółki Trans-Net jako zintegrowane przedsiębiorstwo.

– W pierwszej kolejności musimy zadbać o swoje interesy i proszę się nie martwić, będziemy tego pilnowali, bo to jest istotna sprawa z uwagi na przyszłość – podkreślił Pacholik. – Wszystkie sprawy są transparentne i będą transparentne – dodał.

Radny Projektu Police Krystian Kowalewski przyznał, że na obecnym etapie zdecydowanie więcej jest pytań niż odpowiedzi.

– Nie wiemy, jaki będzie potencjalny zysk w zakładzie, jaka będzie kontrola w zakładzie. Tego na tę chwilę nie wiemy. Na bieżąco będziemy musieli się zapoznawać i mam nadzieję, że gmina będzie nam formalne dokumenty przedstawiała – powiedział Krystian Kowalewski.

Gmina Police do nowo utworzonej spółki miałaby wnieść 4-hektarowy teren inwestycyjny zlokalizowany w Leśnie Górnym.

W ramach wspólnej inwestycji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, spółki Trans-Net oraz firmy Remondis w Leśnie Górnym, powstać ma nowoczesna instalacja, posiadająca możliwość prowadzenia recyklingu w procesie produkcji kompostu, której wydajność szacowana jest na około 40 tysięcy ton.

Powiązane Artykuły:

Szczecin i Police wybudują instalację do przetwarzania bioodpadów w Leśnie Górnym

Burzliwe spotkanie w sprawie Policko-Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu w Leśnie Górnym

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

A dlaczego ze strony radnych nie padają pytania dotyczące uciążliwości funkcjonowania takiej instalacji kompostowania dla mieszkańców?

Policko-Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ....... Leśni Górne ma przerobić kompost nie tylko Polic a również Szczecina? ! ! !

This comment was minimized by the moderator on the site

Chcecie wykończyć mieszkańców i wyludnić Leśno Górne czy o co chodzi ??

Kto wytrzyma fetor takiego składowiska??

Ludzie litości !!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

1. Zakłady Chemiczne Police
2. Polyolefins
3. Składowisko Odpadów Komunalnych
.... a teraz Biokompostownia !!!!!

Czarnobyl z Polic robicie ?

This comment was minimized by the moderator on the site

Widzę że zoisok ważniejszy od mieszkańców bo nikt nie zapytał o przyszłość mieszkańców Leśna i widać że gmina ma gdzieś że będą mieszkać w smrodzie i ich mieszkania i działki stracą jeszcze bardziej na wartości.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także