reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Krótszy okres kwarantanny i darmowe testy w aptekach! Premier i minister zdrowia ogłosili zmiany

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że piąta fala COVID-19 stała się faktem.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

– Ale ona różni się trochę od poprzednich. Mamy do czynienia z wirusem Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe warianty – podkreślił premier RP.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z krótszym okresem przechorowania i zakażania koronawirusem skrócony zostanie okres kwarantanny z 10 do 7 dni. Siedmiodniowa kwarantanna dotyczyć będzie osób, które zostaną na nią skierowane po 24 stycznia.

– Od 27 stycznia wprowadzamy darmowe testy antygenowe w każdej aptece – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Testy antygenowe finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoby powyżej 60. roku życia, które otrzymają pozytywny wynik – w ciągu pierwszych 48 godzin będą zbadani przez lekarza pierwszego kontaktu.

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski eskalacja pandemii COVID-19 wpływa na przygotowane przez rządzących scenariusze.

– Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tysięcy zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tysięcy. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca – zaznacza Niedzielski.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Twitter / Ministerstwo Zdrowia

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.