reklama
reklama

Rośnie liczba uczniów kierowanych na kwarantannę! Jest apel o przestrzeganie zasad sanitarnych

Każdego dnia wzrasta liczba dzieci ze szkół i przedszkoli w gminie Dobra, które kierowane są na kwarantannę w związku z zachorowaniami na COVID-19.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Mierzynie

– Dotyczy to już 13 klas i 7 oddziałów przedszkolnych – mówi Rozalia Adamska, sekretarz gminy Dobra. – W przypadku nałożenia kwarantanny uczniowie kierowani są na nauczanie zdalne – tłumaczy Adamska.

Jednym z podstawowych sposobów na ograniczenia transmisji wirusa i zmniejszenie liczby zakażeń są szczepienia i przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Obowiązujące przepisy nakładają obowiązek utrzymywania dystansu 1,5 metra w trakcie przemieszczania się oraz nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

– Nie może to być chusta, szalik, apaszka. Nakaz ten obowiązuje między innymi w placówkach handlowych, w środkach transportu zbiorowego, w kościołach – przypomina sekretarz gminy Dobra.

Straż Gminna w Dobrej od momentu wzrostu liczby zakażeń codziennie dokonuje czynności kontrolnych, głównie w zakresie przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w placówkach handlowych.

– Kontrole takie będą dotyczyły także środków komunikacji zbiorowej. Ponadto 19 listopada Wojewoda Zachodniopomorski wydał polecenie, aby straże gminne i miejskie skutecznie egzekwowały przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych – informuje Rozalia Adamska.

Straże gminne mają stosowne uprawnienia do egzekwowania tego obowiązku. Tylko w listopadzie pouczono 18 osób, w stosunku do 16 nałożono mandaty karne, wobec 8 osób zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

– Pragnę zaapelować o poważne podejście do przestrzegania obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i placówkach handlowych – apeluje sekretarz gminy Dobra.

Jak podkreślają władze gminy Dobra – celem działania straży gminnej nie jest karanie mieszkańców, a skuteczne wyegzekwowanie nakazu noszenia maseczki.

– Apelujemy, aby nie sugerować się nieprawdziwymi artykułami w prasie, wpisami w mediach społecznościowych sugerującymi, że nakazy noszenia maseczek są nielegalne, bo sądy uchylają nałożone mandaty. Od grudnia 2020 roku został uregulowany prawnie nakaz noszenia maseczek. Straż gminna skierowała kilkanaście wniosków o ukaranie do sądu wobec osób, które kwestionowały legalność nakładanych kar. Wszystkie te osoby zostały ukarane grzywnami oraz poniosły koszty postępowania sądowego – przypomina Rozalia Adamska, sekretarz gminy Dobra.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

1,5m dystansu w szkole ? Chyba się nie da, to niemożliwe.. Nie zauważyłam również straży w sklepach, gdzie 60% osób robiących zakupy nie ma masek, czy czegoś co by zasłoniło ich usta i noski.Zauważyłam natomiast panią , która kichnęła w rękę a później bez rękawiczek grzebała w bułkach... Smacznego

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także