reklama

Upamiętnili ofiary Hydrierwerke Pölitz i niemieckich obozów pod brzozowym krzyżem

Od ponad 10 lat na początku listopada parafia pw. św. Kazimierza w Policach organizuje tzw. spotkanie pod Brzozowym Krzyżem, które poświęcone jest pamięci osób poległych w działającej w czasie II wojny światowej na terenie Polic niemieckiej fabryce benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz oraz w przyległych jej obozach – pracy przymusowej oraz koncentracyjnym.

Samorządowcy zapalili znicze pod brzozowym krzyżem w Policach

Tegoroczne spotkanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. dr Piotr Gałas – proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Policach, odbyło się w poniedziałek, 8 listopada, w samo południe na placu u zbiegu ulic Licealnej i Spółdzielczej, na terenie leżącym w bezpośrednim pobliżu budynku byłego biurowca fabryki, a dziś – filii Szkoły Podstawowej nr 8.

Ponad dekadę temu na placu z inicjatywy Kościoła ustawiony został brzozowy krzyż. Miejscem tym opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”.

Podczas dzisiejszego wydarzenia kwiaty i znicze złożyły delegacje lokalnego samorządu. W imieniu gminy Police hołd ofiarom oddali burmistrz Polic Władysław Diakun wraz z zastępcą Maciejem Greinertem, natomiast w imieniu powiatu polickiego – starosta Andrzej Bednarek oraz przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski.

Swoją obecność zaznaczyła również delegacja NSZZ „Solidarność” Zakładów Chemicznych Police S.A.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także