reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

Sprawdziliśmy jak wygląda przebieg prac podczyszczeniowych na rzece Łarpi [zdjęcia]

Od ubiegłego piątku na rzece Łarpi prace podczyszczeniowe wznowiła pogłębiarka, która pracuje na dodatkowym odcinku 200 metrów w kierunku estakady z rurociągiem technologicznym. Kolejnego dnia na zaproszenie Społecznego Komitetu Ratowania Łarpi sprawdziliśmy, jak przebiega postęp prac.

Biorąc pod uwagę, że stan wody tego dnia był wysoki, dało się zauważyć poprawę głębokości polickiej rzeki. Jej poziom w miejscach, które sprawdzaliśmy wcześniej, był zdecydowanie wyższy, co jednak nie oznacza, że na całej szerokości rzeki jest on zadowalający. Zbliżając się bowiem do brzegu, głębokość spadała do około 90 centymetrów.

Poważny problem stanowi również oderwana od brzegu grobla, która znacząco zawężyła koryto rzeki. Jej całkowitego usunięcia oczekuje Społeczny Komitet Ratowania Łarpi.

W przeddzień wznowienia prac przedstawiciele firmy Hyundai Engineering oraz inwestora – Grupy Azoty Polyolefins wzięli udział w wizji lokalnej, podczas której dokonali swojej oceny dotychczas przeprowadzonych działań na rzece Łarpi.

– Opierając się na wewnętrznych analizach generalnego wykonawcy oraz korzystając z raportu z badań batymetrycznych, sprawdzono pławność rzeki, wykorzystując do tego zadania łódź motorową o zanurzeniu 1 m. W rezultacie przepłynięto cały pogłębiony odcinek 1 050 metrów rzeki Łarpi bez jakichkolwiek przeszkód – napisano w przesłanym po wizji lokalnej komunikacie.

Prace podczyszczeniowe na polickiej rzece potrwać mają do 9 kwietnia. Dopiero wówczas będzie można dokonać rzeczywistej oceny wszystkich prac przeprowadzonych przez firmę Hyundai Engineering.

Przypomnijmy, że w nocy z 15 na 16 grudnia, kiedy to na południowym polu refulacyjnym destabilizacji uległ wał na długości około 90 metrów, w wyniku czego doszło do przesunięcia mas ziemnych w kierunku rzeki Łarpi i jej częściowego zamulenia.Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację