reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

Dlaczego leśnicy wycinają lasy?

Odwiedzając tereny leśne, gołym okiem możemy dostrzec połacie wyciętych drzew, które jeszcze nie tak dawno cieszyły spacerowiczów.

Leśnicy tłumaczą, że aby las mógł istnieć, potrzebne jest stosowanie racjonalnej gospodarki leśnej.

– Leśnicy wycinają poszczególne fragmentu lasu w oparciu o plan urządzenia lasu, który tworzony jest na okres 10 lat. Plan ten narzuca leśnictwu maksymalną ilość drewna do pozyskania na każdy rok – czytamy na stronie Nadleśnictwa Karczma Borowa.

W polskich lasach wycina się co roku około 55% przyrostu rocznego. Lasy Państwowe pokrywają w ponad 90% zapotrzebowanie krajowego przemysłu i społeczeństwa na drewno. Polska jest jednym z największych w Europie producentów i eksporterów mebli. Na proces wylesiania wpływ ma również budowa nowych dróg.

– Dojrzałe sosny, królowe polskich borów, po okresie około 100 lat zaczynają się po prostu starzeć. Wiekowy las traci swoja stabilność, a drewno właściwości. Zaczyna ono być podatne na choroby grzybowe. Osłabione w wyniku infekcji drzewa są atakowane przez szkodliwe owady. Drewno z takich drzew nie nadaje się już do budowy domów, ani nawet na opał – tłumaczy Nadleśnictwo Karczma Borowa.

Jak wyjaśniają leśnicy, aby uzyskać dorodne, zdrowe drzewa i dobre jakościowo drewno, należy nieustannie wycinać drzewa. Przerzedzanie lasu przez leśników nie jest losowe. Każde drzewo jest dokładnie oglądane. Te chore, porażone przez grzyby, zasiedlone przez owady, krzywe są eliminowane i to właśnie z nich powstaje m.in. papier.

Na co idą pieniądze ze sprzedaży drewna? M.in. na tworzenie nowych parkingów, miejsc odpoczynku, całej infrastruktury turystycznej, należytą ochronę lasów przed szkodliwymi owadami, pożarami oraz bezpłatną działalność edukacyjną.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jeśli gospodarka Lasów Państwowych jest taka wspaniała to czemu za Uniemyślem po prawej stronie drogi do Trzebieży leżą i gniją od 2 lat ścięte drzewa?

Andrzej
This comment was minimized by the moderator on the site

O to trzeba sie zapytac kolei bo jak bys wszedl kawalek dalej w las droga przy ktorej lezy to drewno to zobaczylbys ze to drewno bylo wyciete wzdluz torow na odcinku uniemysl trzebiez w trakcie modernizowania tej lini dla celow dostaw do bazy paliw

Komentarz ostatnio edytowany około 1 tydzień temu przez 83100715959 Zibi
This comment was minimized by the moderator on the site

Dlaczego ludzie chcą mieć drewniane snobistyczne meble w domach? Dlaczego chcą palić drewnem w kominkach? Itd. Jest popyt, jest podaż, ot cała filozofia....

Rysiek
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację