reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

Katolicy rozpoczęli Wielkanoc. Trwa Triduum Paschalne

Mszą Wieczerzy Pańskiej odprawioną w Wielki Czwartek Kościół katolicki rozpoczął Triduum Paschalne, będące częścią obchodów Wielkanocy. W kościołach powstały ciemnice oraz Groby Pańskie.

Triduum Paschalne to dla katolików trzy najważniejsze doby w roku. Rozpoczęło się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w wielkoczwartkowy wieczór, a zakończy się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania. Kościół w tym czasie celebruje ostatnie godziny życia Jezusa - od Ostatniej Wieczerzy, pojmania w Ogrójcu, przez sąd u Annasza, Kajfasza i Piłata, ukrzyżowanie - oraz jego zmartwychwstanie.

Wielki Piątek to dla katolików najsmutniejszy dzień w roku. Na całym świecie nie odprawia się w tym dniu mszy świętej. Najważniejszym punktem wielkopiątkowej liturgii jest odczytanie zapisu Męki Pańskiej według św. Jana oraz adoracja krzyża. Ta ostatnia w tym roku - z uwagi na warunki pandemiczne - przebiegła w bardzo okrojonej formie.

Wielka Sobota to z kolei w Kościele dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie. Tradycyjnie do popołudnia błogosławione są pokarmy, które potem trafią na świąteczny stół - tzw. święconka. W tym roku święcenie pokarmów odbędzie się przy zachowaniu reżimu sanitarnego - w wielu miejscach obrzęd ten zostanie przeniesiony na plac przed kościołem. Tak będzie m.in. w parafii pw. św. Kazimierza. Błogosławieństwo pokarmów będzie się tam odbywać od godz. 9:00 do 15:00 co pół godziny. Wieczorem natomiast rozpocznie się z kolei najważniejsza liturgia w całym roku - Wigilia Paschalna. Rozpocznie się ona od poświęcenia ognia i nowego paschału, po czym w radosnym Orędziu Wielkanocnym zostanie ogłoszone zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie odbędzie się rozbudowana liturgia słowa, która przybliży wiernym poszczególne etapy historii zbawienia. W jej trakcie ponownie, po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku odezwą się organy i dzwony. Następnie poświęcona zostanie woda chrzcielna oraz odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. Później rozpocznie się uroczysta liturgia Eucharystii, bardzo zbliżona do niedzielnej mszy świętej.

Niedziela natomiast w wielu miejscach rozpocznie się od uroczystej mszy rezurekcyjnej, na początku której ogłoszone zostanie światu zmartwychwstanie i odnalezienie pustego grobu Chrystusa. Z uwagi na epidemię w parafii św. Kazimierza nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Jakub Siusta

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację