reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

Geblewicz: „Cieszymy się z inwestycji, ale nie mogą one czynić szkód”

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wizytował dziś rzekę Łarpię, chcąc na własne oczy zobaczyć, o co toczy się spór pomiędzy Hyundai Engineering a Społecznym Komitetem Ratowania Łarpi.

– Miałem okazję przyjrzeć się skali zniszczeń na rzece Łarpi. Rzeka obecnie straciła spory swój prześwit, a jeśli chodzi o głębokość, to rzeczywiście spotkaliśmy miejsca po 70 cm przepłyceń przy wysokim stanie wody. To bardzo smutny widok – przyznał Olgierd Geblewicz.

Jak podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego, z jednej strony bardzo cieszy go realizacja tak dużej inwestycji na Pomorzu Zachodnim, a z drugiej chciałby, aby tego rodzaju inwestycje nie ingerowały i nie niszczyły dziedzictwa naturalnego.

Olgierd Geblewicz przyznał, że obiecał Społecznemu Komitetowi Ratowania Łarpi monitorowanie sytuacji.

– My nie mamy bezpośredniego, jako Samorząd Województwa, władztwa w tym zakresie. Niemniej jednak wystąpię do inwestora z prośbą o informację, w jaki sposób zamierza przywrócić rzekę do stanu pierwotnego – zapowiedział Geblewicz. – Będziemy monitorowali sytuację i jeśli zajdzie taka potrzeba zlecali również niezależne ekspertyzy i opinie – dodał marszałek województwa zachodniopomorskiego.

W opinii marszałka Geblewicza kluczowa jest dobra wola ze strony wykonawcy.

– Jeżeli on (wykonawca, czyli Hyundai Engineering – przyp. red.) dzisiaj przyznaje, że spowodował katastrofę, to już jest niemało i to doceniam, bo znam takich wykonawców, którzy mówią, że nic się nie stało – zaznaczył Olgierd Geblewicz. – Trzeba docenić, że wykonawca mówi „tak stało się”, ale teraz trzeba doprowadzić do tego, aby przywrócić rzekę do stanu właściwego – dodał.

Zdaniem marszałka województwa żywo zainteresowany rozwiązaniem sporu, powinien być również inwestor, czyli Grupa Azoty Police.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Taa, cieszycie się, na pewno....

Icek
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację