Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 973 593 | Zgonów: 16 746 | Wyzdrowiało: 538 273


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 36 620 | Zgonów: 482

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 2 051 | Zgonów: 14

Data aktualizacji: 28 listopada 2020 roku, godzina: 10.43 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


Niemcy wprowadzają ograniczenia dla Polaków

Od najbliższej soboty od północy cała Polska zostanie uznana za obszar podwyższonego ryzyka. Co to oznacza w praktyce?

– Przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie – informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało o unikanie podróży zagranicznych.

– Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 apelujemy o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Osoby podejmujące decyzję o wyjeździe muszą liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Wybierając się za naszą zachodnią granicę, należy sprawdzić, czy należymy do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takiej grupy należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli do takiej grupy się nie zaliczamy, to zobligowani jesteśmy do wykonania testu na obecność koronawirusa na 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda