reklama:


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 91 514 | Zgonów: 2 513 | Wyzdrowiało: 69 695


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 1 811 | Zgonów: 34

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 60 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 30 września 2020 roku, godzina: 11.02 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


Polsko-niemiecki apel o otwarcie granic

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz po stronie polskiej, natomiast po stronie niemieckiej sekretarze stanu Patrick Dahlemann z Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz dr Jutta Jahns-Böhm z Brandenburgii, zaapelowali do rządów polskiego i niemieckiego o wypracowanie rozwiązań dla pogranicza.

– W pełni rozumiemy, to co się wydarzyło, ale mamy świadomość, że obecnie po obu stronach granicy sytuacja się mocno ustabilizowała. Dobrym ruchem było odmrożenie granicy dla pracowników transgranicznych, ale powinniśmy znać cały szczegółowy plan, mapę drogową dochodzenia do pełnego otwarcia – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Rząd powinien podjąć działania, by uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie jak to, w Rosówku – kontynuował Geblewicz.

W ocenie marszałka konieczne jest jak najszybsze otwarcie małych przejść granicznych dla pracowników transgranicznych, tak by Ci nie musieli każdego dnia pokonywać kilkudziesięciu kilometrów w drodze do pracy. Potrzebne są również pilne działania dla małego ruchu turystycznego przygranicznego, zważywszy, że w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz Brandenburgii ilość aktywnych chorych jest bardzo niewielka.

Potrzebna jest również wiedza, kiedy i na jakich zasadach będzie w pełni odmrażana granica polsko-niemiecka. Na te informacje czekają zarówno samorządowy, jak i przedsiębiorcy z sektora handlu czy usług, którzy muszą się przygotować do nowych obostrzeń.

– Zdajemy sobie sprawę, jakie problemy przeniosło zamknięcie granic. Wielu pracowników musi nadkładać kilometrów, by przekraczać jedyne przejście graniczne. Sytuacja nie będzie dobra, dopóki małe przejścia są zamknięte. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, wspieramy te dążenia – powiedziała dr Jutta Jahns-Böhm, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym.

– Ten czas pandemii pokazał, że tylko wspólnie jako Europejczycy możemy sobie poradzić w tym trudnym czasie. To dobry przykład jak takie sytuacje pokonywać – mówił z kolei Patrick Dahlemann, Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego.

Zarówno marszałek Olgierd Geblewicz, jak i przedstawiciele Brandenburgii oraz Meklemburgi Pomorza Przedniego skierują do rządów polskiego i niemieckiego specjalne listy z apelem o jak najszybsze podjęcie powyższych działań.

Autor: Gracjan Broda, Foto: wzp.pl