Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 21 867 | Zgonów: 1013 | Wyzdrowiało: 10 020


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 521 | Zgonów: 19

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 26 maja 2020 roku, godzina: 10:03 | Kliknij i przeczytaj raport

Dziś 10. rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii współczesnej Polski. Tego dnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wiele innych osób z polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dziś minęło dokładnie 10 lat od tamtego dramatycznego poranka.

Samolot Tu-154 rozbił się o godz. 8:41 czasu polskiego, podchodząc do lądowania w gęstej mgle na byłym wojskowym lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. W katastrofie oprócz pary prezydenckiej oraz Ryszarda Kaczorowskiego zginęli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Łącznie 96 osób.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej miała mieć specjalny charakter - przygotowywana była wizyta delegacji władz państwowych w Smoleńsku. Jednakże panująca na świecie pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Wydarzenia rocznicowe mogą odbyć się dziś jedynie w bardzo okrojonej formie.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda