reklama:


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 89 962 | Zgonów: 2 483 | Wyzdrowiało: 68 955


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 1 738 | Zgonów: 32

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 58 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 29 września 2020 roku, godzina: 11.10 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


80 rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir

Uroczystość z okazji 80 rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Sybir, do Kazachstanu i w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich odbyła się w minioną sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Jako pierwsi na scenie wystąpili harcerze ZHP ze szczepu „Warpienisko”, którzy zaprezentowali krótką inscenizację. Następnie głos zabrał Tadeusz Słonina, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków, który poprosił zebranych, aby minutą ciszy oddali hołd i pamięć zesłanym i deportowanym Sybirakom, którzy na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi.

Uczestników uroczystości za serca chwycił hymn Sybiraków wykonany przez Chór Kombatanta pod dyrekcją Marii Białkowskiej-Dublasiewicz.

– Zsyłka objęła głównie rodziny urzędników państwowych, leśników, lekarzy i osadników ziemskich. Wszyscy zostali wywiezienie bez wyroku, a jedynie z nakazu administracyjnego. Na zesłanie trafiło 140 tysięcy mieszkańców – powiedział Albert Miłaszewski, prezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków. – Przewożeni wagonami bydlęcymi, docierali na miejsce przeznaczenia schorowani i wycieńczeni. Wielu z nich zmarło – dodał prezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków.

Następnie głos zabrali burmistrz Polic Władysław Diakun oraz starosta policki Andrzej Bednarek w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego.

– Wielu z nich nie powróciło na ziemie ojczyste. Wszyscy mieli w sobie ducha polskości, byli zjednoczeni mimo panujących wówczas trudów. Ci, co powrócili, przekazują młodym pokoleniom historię. Dziękuję Wam za to – powiedział Władysław Diakun, burmistrz Polic.

– Jako społeczeństwo jesteśmy wam dłużni wdzięczność, pamięć i szacunek – powiedział starosta policki Andrzej Bednarek. – My jako samorządowcy powiatu polickiego szanując państwa, doceniając bohaterstwo i ten prawdziwy historyczny patriotyzm chcemy złożyć skromne życzenia – podsumował Bednarek.

Akty nadania i legitymacje honorowego członka Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków podczas obchodów 80 rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Sybir, do Kazachstanu i w głąb ZSRR otrzymali burmistrz Polic Władysław Diakun, dyrektor polickiego MOKu Anna Ryl i starosta policki Andrzej Bednarek.

Podsumowaniem uroczystości były występy artystyczne młodzieży z Liceum nr 1 i 37 w Szczecinie, Chóru Kombatantów, oraz Zespołu Folklorystycznego "Balbiny".

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda