Menu

Broda: „Planujemy jeszcze jedno duże przedsięwzięcie, a właściwie to dwa”

  • Gracjan Broda

O nowoczesnych mediach internetowych, budowaniu własne marki i codziennej pracy redakcyjnej rozmawiamy z redaktorem naczelnym Dziennika Polickiego i Internetowej Telewizji Regionalnej "HB" - Gracjanem Brodą.

Z mediami związany jesteś od 2009 roku (...) Od razu rozpocząłeś budowę własnej marki, dlaczego nie zdecydowałeś się na pracę, w którymś z obecnych na rynku tytułów?

- Po pierwsze, w momencie, w którym rozpoczynałem przygodę z mediami nie miałem praktycznie żadnego doświadczenia, co więcej byłem totalnym naturszczykiem. Nie miałem pojęcia, o tym jak robić zdjęcia, jak pisać i redagować teksty, żeby nadawały się do czytania dla czytelników. Fotografii nauczył mnie Bartek Kalemba, któremu jestem za to bardzo wdzięczny. Jedyne co w 2009 roku potrafiłem to programować strony internetowe. Nie jest żadną tajemnicą, że z wykształcenia jestem inżynierem informatyki. Kończąc Politechnikę Szczecińską na Wydziale Informatyki, nawet nie przypuszczałem, że za jakiś czas będę wydawcą i redaktorem naczelnym lokalnej prasy.

Po drugie "dziennikarstwo" miało być tylko pewnego rodzaju przygodą. Dodatkiem do informatyki, która była moim konikiem. Regularnie czytałem wówczas Wirtualne Police Mariusza Hałgasa, jednak brakowało mi w nich systematyczności publikowanych treści. Stąd wziął się pomysł na próbę wprowadzenia na rynek alternatywnego źródła informacji.

Skoro nawiązałeś do Mariusza Hałgasa, wydawcy i redaktora naczelnego Wirtualnych Polic, to dzisiaj jesteście wspólnikami.

- To prawda. Kiedyś, poniekąd byliśmy dla siebie konkurencją. Dzisiaj, pracujemy wspólnie na pozycję budowanych przez nas marek na lokalnym rynku. Takim wspólnym naszym dziełem jest Internetowa Telewizja Regionalna "HB". Co ciekawe, w kwestii portali informacyjnych, w dalszym ciągu jesteśmy konkurencją. Każdy z nas z osobna prowadzi politykę rozwoju tak Dziennika Polickiego, jak i Wirtualnych Polic.

Trudno robi się telewizję?

- No pewnie, że trudno. Przecież my dotychczas nie mieliśmy żadnego doświadczenia w produkowaniu programów telewizyjnych. Wszystkiego musieliśmy się nauczyć i w dalszym ciągu się uczymy. Wymyśliliśmy sobie, że telewizja będzie doskonałym uzupełnieniem portali. I tak rzeczywiście jest. Teraz nadeszła pora, aby iTV "HB" rozbudować. Nowości możecie się spodziewać z początkiem 2018 roku.

A czemu "HB"?

- Muszę przyznać, że wymyślenie nazwy zajęło nam sporo czasu. Padały różne propozycje, aż w końcu któryś z nas, nawet już nie pamiętam który, zaproponował aby nazwa składała się z fragmentów naszych nazwisk. I tak w konsekwencji powstała Internetowa Telewizja Regionalna "HB".

Masz czas na cokolwiek innego niż praca przy materiałach, produkcjach itp.?

- Na rozmowy telefoniczne z Mariuszem, podczas których omawiamy kolejne pomysły, które chcielibyśmy zrealizować. A tak poważnie, to tego czasu wolnego jest naprawdę mało. Ja bardzo często pracuję po nocach, żeby na rano przygotować materiały, które później ukazują się kolejno w trakcie dnia. Wiadomo, że trzeba mieć również czas dla najbliższych, bo przecież nie samą pracą człowiek żyje, aczkolwiek w rzeczywistości to właśnie pracy poświęcam niestety najwięcej czasu.

Wydajesz portale, współtworzysz telewizję internetową, to może teraz czas na gazetę?

- Gazeta w dzisiejszych czasach nie jest w stanie konkurować z internetem. A zwłaszcza na lokalnym rynku, o którym rozmawiamy. Praktycznie każdy dzisiaj posiada smartfona i to właśnie w nim szuka codziennych informacji. Media internetowe również się zmieniają, podobnie jak zatrudnieni w nich dziennikarze. Dzisiaj, żeby budować nowoczesne media internetowe, trzeba być dziennikarzem, fotoreporterem i operatorem kamery w jednym. Kiedyś na materiał jeździła konkretna ekipa ludzi z danej redakcji, dzisiaj jak są dwie osoby to już jest sporo. Tak to wygląda i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić.

Ale nie powiesz mi, że to co dzisiaj posiadasz jest w zupełności zadowalające i na tym poprzestaniesz?

- Tego akurat nie powiedziałem (śmiech). Planujemy jeszcze jedno duże przedsięwzięcie, a właściwie to dwa. Zobaczymy jak to wszystko się potoczy. Pewne natomiast jest, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

A co z informatyką?

- Dalej jest częścią mojego życia, a precyzując częścią mojego życia zawodowego oraz redakcyjnego. Przynajmniej nie muszę prosić informatyków o pomoc (śmiech). Wszystkie rzeczy związane z wprowadzaniem nowych funkcjonalności na portalach, czy też kwestie związane z usługami serwerowymi robię sam.

To już tak na zakończenie naszej rozmowy. Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, to zdecydowałbyś się raz jeszcze tworzyć media?

- Zdecydowanie tak, ale myślę, że tym razem zrobiłbym to ze dwa, trzy lata wcześniej. Chociaż to wcale nie oznacza, że żałuję. Bo nie żałuję, uważam, że udało się zrobić wiele. I jeszcze wiele przede mną.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

Autor: Redakcja, Foto: Gracjan BrodaKomentarze  

 
#6 Krzysztof Cybulski 2018-02-20 20:54
Mieszkam za granica ale z checia czytam wiesci o Policach z tego portalu. Bardzo dobra robota!!
Cytować
 
 
#5 Jerzy Sawulski 2017-12-26 14:20
Cytuję Grzegorz Ufniarz:
Szanowni Mariuszu i Gracjanie.
Robi na mnie ogromne wrażenie Wasz HB projekt.
Idziecie "na ostro" i widać, że czujecie w którym kierunku ewoluują media.
Bardzo jestem ciekaw tej jednej (dwóch) niespodzianki w przyszłym roku :)
Gratulacje i wszystkiego dobrego w Nowym Roku

.....................................
Wchodzenie w d...ę panu redaktorowi przez pana GU jest typowe dla osobników z GRYfa... a fe afe
Cytować
 
 
#4 tobiaszek 2017-12-26 00:30
Cytuję Jerzy Sawulski:
nasuwa się pytanie >>> KTO ROZMAWIA Z Gracjanem Broda ?

Pytania są tendencyjne! ;)
Cytować
 
 
#3 Grzegorz Ufniarz 2017-12-25 19:43
Szanowni Mariuszu i Gracjanie.
Robi na mnie ogromne wrażenie Wasz HB projekt.
Idziecie "na ostro" i widać, że czujecie w którym kierunku ewoluują media.
Bardzo jestem ciekaw tej jednej (dwóch) niespodzianki w przyszłym roku :)
Gratulacje i wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Cytować
 
 
#2 Michal Winiarski 2017-12-25 16:15
Kto prowadził rozmowę ??? Pytanie czy trudno robi się telewizję ... jaka ? Gdzie koncesja ? Szczyt narcyzmu...
Cytować
 

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją