Menu
reklama:


Buzek: „Longin nigdy nie zapomniał, że jest człowiekiem Pomorza Zachodniego” [wideo]

  • Gracjan Broda

Jerzy Buzek podczas dzisiejszego odsłonięcia obelisku Longina Komołowskiego w Parku Solidarności w Policach wspominał byłego działacza Solidarności, polityka i byłego wicepremiera w kierowanym przez siebie rządzie.

Były premier podkreślił znaczenie Polic w kontekście silnego ośrodka przemysłowego z okazji ulokowania przed laty w naszym mieście Zakładów Chemicznych.

- Z Policami wiąże się historia wielkiego przemysłu w naszym kraju, rozwojem przemysłu chemicznego. Police są symbolem polskiej chemii. W okresie powojennym budowaliśmy polską chemię od zera – powiedział Jerzy Buzek.

Polityk nie krył zadowolenia z faktu docenienia dorobku Longina Komołowskiego, zarówno w jego działalności na rzecz Solidarności jak i Polski.

- Jeżeli Longin Komołowski mógł pozostawić jakiś testament to jest nim właśnie dialog, myślenie o Polsce ponad jakimikolwiek podziałami – zaznaczył były premier. - Ta część skweru, albo ten skwer jest poświęcony jednemu z największych ludzi Solidarności – Longinowi Komołowskiemu. Pamięć o nim łączy nas najbardziej, łączy ponad jakimikolwiek podziałami – podkreślił Buzek.

Longin Komołowski był człowiekiem wielu profesji. Najbardziej zapadł w pamięci jako uczestnik protestów 1970 roku. Był organizatorem i współorganizatorem Solidarności lat 80-tych, kolportował i drukował ulotki w podziemnej Solidarności, przez najtrudniejsze lata stanu wojennego.

- To najbardziej symbolizuje tego człowieka. To właśnie stamtąd trafił do polskiego rządu. (…) Ale nigdy nie zapomniał, że jest człowiekiem Pomorza Zachodniego – wyjaśnił Jerzy Buzek.

Były premier podkreślił również znaczenie Pomorza Zachodniego, z którego wywodził się Longin Komołowski, dla przyszłości i dalszego rozwoju Polski.

- To tutaj zaczyna się Polska. To tutaj zaczyna się wielka szansa dla Polski. Pomorze Zachodnie musimy zbudować jako mocną część naszej ojczyzny, pewną część naszej ojczyzny, rozwijającą się z miejscami pracy, z zakładami przemysłowi, z przemysłem, który może się odrodzić i powinien się odrodzić na tej ziemi – podsumował Buzek.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją