Menu
reklama:


Były premier Jerzy Buzek odsłoni pomnik Longina Komołowskiego w Parku Solidarności w Policach

  • Gracjan Broda

W piątek, 29 grudnia o godzinie 13.00 w Parku Solidarności w Policach odsłonięty zostanie czwarty obelisk. Tym razem „Solidarność” postanowiła uhonorować Longina Komołowskiego, byłego premiera i opozycjonistę z czasów PRL.

Udział w uroczystościach potwierdził były premier RP, a obecnie europarlamentarzysta - Jerzy Buzek, który wraz z burmistrzem Polic Władysławem Diakunem oraz przewodniczącymi NSZZ „Solidarność” Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Krzysztofem Zielińskim i Mieczysławem Jurkiem dokona uroczystego odsłonięcia obelisku.

Longin Komołowski w trakcie swojej działalności, wielokrotnie odwiedzał Police. Wziął m.in. udział w odsłonięciu pomnika „Ludziom Solidarności” w 36. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Longin Komołowski w czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni. W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach.

Aktualnie w polickim Parku Solidarności znajdują się obeliski byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze  

 
#2 Marion 2017-12-28 07:34
A co dobrego zrobił potem, kiedy już tę komunę "obalił" - ??????????????? ????
Cytować
 
 
#1 piotr 2017-12-27 16:22
A dlaczego buzek? a nie Piotr Duda przewodniczący SOLIDARNOŚCI, buzek to zdrajca POszedł do PO
Cytować
 

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją