Menu
reklama:


W Parku Solidarności w Policach stanie czwarty obelisk

  • Gracjan Broda

W piątek, 29 grudnia w Parku Solidarności w Policach odsłonięty zostanie czwarty obelisk. Tym razem „Solidarność” postanowiła uhonorować Longina Komołowskiego, byłego premiera i opozycjonistę z czasów PRL.

W Kołbaskowie, w którym Longin Komołowski spędził ostatnie lata swojego życia jest już skwer jego imienia. Na wiosnę dodatkowo ustawiony zostanie pomnik. Komołowski jest jedynym do tej pory honorowym obywatelem gminy Kołbaskowo.

W trakcie swojej działalności wielokrotnie odwiedzał również Police. Wziął m.in. udział w odsłonięciu pomnika „Ludziom Solidarności” w 36. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Longin Komołowski w czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni. W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach.

Aktualnie w polickim Parku Solidarności znajdują się obeliski byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze  

 
#1 Juka 2017-12-11 20:43
"W Parku Solidarności w Policach stanie czwarty obelisk".
Zgłaszam wniosek o zmianę nazwy miasta Police na Pomnikowi.
Cytować
 

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją