Menu

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, dwukadencyjność funkcji samorządowych, kamery w lokalach wyborczych! Tak będą wyglądać wybory samorządowe?!

  • Gracjan Broda

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, dwukadencyjność funkcji samorządowych, kamery w lokalach wyborczych i dwie komisje wyborcze, to główne zmiany jakie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi w Kodeksie wyborczym, chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Projekt nowej ordynacji wyborczej trafi do Sejmu jeszcze dzisiaj. W opinii partii rządzącej nowa ordynacja wyborcza ma być bardziej transparentna dla obywatela.

W dalszym ciągu prezydentów miast, burmistrzów i wójtów wybierać będziemy w dwóch turach, chyba że któryś z kandydatów uzyska poparcie wyższe niż 50%. Swoją władzę będą mogli sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Nie będą do nich zaliczane obecnie sprawowane.

O mandat radnego będzie mógł ubiegać się jedynie mieszkaniec województwa, w którym startuje.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze  

 
#1 Grzegorz Ufniarz 2017-11-10 15:30
Uważam, że pozbawienie mieszkańców mniejszych gmin możliwości bezpośredniego wybierania swoich radnych, to krok wstecz. Zamiast tego wrócimy do list, na których kandydatów umieszczać będą partyjni liderzy według swoich, politycznych kryteriów. Wprowadzenie dwukadencyjnośc i oraz sprawy techniczne związane z przeprowadzanie m wyborów oceniam pozytywnie, choć niejasne jest jeszcze to, czym są dwie komisje.
Cytować
 

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją