Menu

„Nowy dom na Wyrębach” Stefan Darda

  • Gracjan Broda

Chyba nigdy nie znudzi mi się typ horrorów książkowych i filmowych, których streszczenie fabuły można zacząć od słów: „Rodzina wprowadza się do nowego domu”. W „Domu na Wyrębach” Marek Leśniewski postanowił kupić starą chatę, żeby po generalnym remoncie i przystosowaniu jej do wygodnego zamieszkania spędzać w niej wolny czas.

Dom w głuszy, w pobliżu lasu ma być oazą spokoju, dawać wytchnienie od zgiełku miasta i odpoczynek po pracy. Ale w Wyrębach dzieje się coś dziwnego - początkowo niepokojącego, z czasem przerażającego.

O jedynym sąsiedzie wiadomo tyle, że to podejrzany typ – samotnik i odludek; niewinna wycieczka do lasu na grzyby o mały włos nie kończy się tragedią, noce na pustkowiu są wyjątkowo ciemne, a sny koszmarne. Kto czytał „Dom na Wyrębach” Stefana Dardy, ten już wie, co kryje się za dziwnymi zjawiskami w otoczeniu Marka Leśniewskiego i jego niepokojącego sąsiada.

„Nowy dom na Wyrębach” jest kontynuacją poprzedniej powieści. Darda konstruuje fabułę według tego samego schematu. Hubert po analizie notatek, jakie prowadził jego przyjaciel, postanawia zmierzyć się z przeszłością i nocnymi wizjami, jaki nawiedzają go od śmierci Marka. Nie opuszcza go wrażenie, że wydarzenia sprzed kilku miesięcy mają wpływ na życie jego rodziny.

„Coś złego i niepokojąco mrocznego wpełzało do mieszkania Kosmalów, a ponieważ to właśnie za Hubertem się przywlekło, to tylko on mógł stawić temu czemuś czoło.” 1)

Kosmala wyjeżdża do domu na Wyrębach. Pobyt w tym miejscu staje się dla niego doświadczeniem jeszcze bardziej koszmarnym niż jego wcześniejsze sny.

W powieści Stefana Dardy nie ma tego wszystkiego, co jest nie do zniesienia w innych horrorach – przemocy na każdej stronie, wiader krwi i obciętych głów. W książce, podobnie jak w całych Wyrębach, panuje pozorny spokój. Tylko czasami w całkowitej, martwej wręcz ciszy rozlega się wycie wilka i krzyk puszczyka przypominający jęki cierpiącego człowieka. Nocą ktoś szarpie okiennicami (może wiatr), kobieca postać na zdjęciu nieznacznie, prawie niezauważalnie zmienia się, a po pokoju snuje się tajemnicza istota (a może to tylko cień).

Dla lepszego efektu zaleca się czytanie w nocy, ale zgodnie z radą autora w przedmowie, należy zaopatrzyć się w dużą ilość świec...

Bibliografia:

1) 1.Darda S., Nowy Dom na Wyrębach, Wydawnictwo Videograf, Chorzów 2017, strona 16

Autor: Monika Golańska

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją