Menu

„Słowik” Kristin Hannah

  • Gracjan Broda

Akcja powieści Kristin Hannah rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W roku 1995 stara, chora kobieta wraca pamięcią do czasów drugiej wojny światowej, kiedy to Francja znalazła się pod okupacją niemiecką. Dwie siostry, Isabelle i Vianne, zawsze tak bardzo się od siebie różniły, że nie mogły dojść do porozumienia i żyły z dala od siebie. Każda z nich tez inaczej zareagowała na wieść o wybuchu wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich do Francji.

Isabelle, mimo bardzo młodego wieku, od początku postanawia czynnie i bohatersko przeciwstawić się wrogowi, włączając się do ruchu oporu, Vianne natomiast początkowo myśli jedynie o tym, by zapewnić sobie i córce możliwość przetrwania.

Sytuacja w okupowanej Francji staje się coraz trudniejsza, represje wobec ludności żydowskiej nasilają się, przyjaźń i lojalność zostają wystawione na ciężką próbę, podejmowane decyzje mają wpływ na życie najbliższych. Vianne ratuje dziecko swojej przyjaciółki, a potem angażuje się w pomoc innym żydowskim dzieciom. Pod wpływem koszmaru wojny dojrzewa do tego, by przeciwstawić się obojętności wobec potrzebujących i wzbudzić w sobie gniew wobec oprawców.

„Jeszcze przed tygodniem zapewne pozwoliłaby zabrać Rachel. Odwróciłaby się z żalem i poczuciem winy, to jasne, ale też z przekonaniem, że chronienie Sophie jest najważniejsze. Wczorajsza noc ją zmieniła. Nadal czuła się krucha i wystraszona, może nawet bardziej, lecz teraz zapłonął w niej gniew.” 1)

„Słowik” to powieść o kobietach w czasie wojny, o żonach i matkach, których mężczyźni poszli walczyć na froncie, a one pozostawione w domach zmuszone zostały do walki o każdy dzień dla siebie i swoich dzieci w rzeczywistości coraz trudniejszej.

Vianne, tak jak inne kobiety, niemalże każdy dzień spędza w kolejkach po żywność, a tej jest coraz mniej, próbuje zdobyć opał, bo każda wojenna zima zdaje się być coraz sroższa i cięższa do przeżycia. Brakuje wszystkiego: jedzenia, ciepła, leków, ubrań, bezpieczeństwa i obecności najbliższych. Dodatkowo wiele kobiet musi znosić zakwaterowanych w ich domach Niemców. Tych ostatnich autorka przedstawia niejednoznacznie. Bo są różni. Beck jest człowiekiem, tęskni za rodziną, nie godzi się na okrucieństwo wojny, pomaga Vianne. Richter to potwór, który z przyjemnością korzysta ze swojej przewagi nad bezbronnymi.

„Słowik” to powieść o tym, co złe w człowieku, ale też (a może przede wszystkim) o jego bohaterstwie i poświęceniu, w które aż trudno uwierzyć. Wojna to przecież czas, kiedy rozstrzyga się spór o to, czego w człowieku więcej: obojętności, zła, czy poświęcenia i heroizmu. Jak mówi jedna z bohaterek na początku powieści:

„Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś – kim jesteśmy.” 2)

Bibliografia:

1) Hannah K. Słowik, Świat Książki, Warszawa 2016, strona 337

2) Hannah K. Słowik, Świat Książki, Warszawa 2016, strona 7

Autor: Monika Golańska

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją