Menu

Marsz Wolności

  • Gracjan Broda

Ulicami Warszawy przeszedł wielki Marsz Wolności. 100 000 osób biorąc udział w tej demonstracji pokazało swój sprzeciw przeciwko niszczeniu szkoły, zwalczaniu niezależnych samorządów, upolitycznianiu sądów i antyeuropejskiej polityce PiS.

Marsz Wolności organizowała Platforma Obywatelska, zaproszone do udziału w nim były inne partie opozycyjne oraz organizacje sprzeciwiające się działaniom PiS jak federacje samorządowe, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy organizacje rodzicielskie.

Od samego rana do Warszawy zjeżdżali uczestnicy z całego kraju. Na Placu Bankowym, gdzie rozpoczynał się Marsz atmosfera była bardzo pozytywna, choć odczuwalny był wyraźny sprzeciw wobec obecnej władzy.

Pierwsze przemówienie do zebranych wygłosił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Podziękował wszystkim zgromadzonym, samorządowcom, rodzicom walczącym z deformą edukacji. Mówił o tym, że celem opozycji musi być zatrzymanie destrukcyjnych działań fatalnego rządu PiS. Lider PO podkreślał, że jesteśmy za pozytywną, uśmiechniętą Polską, w której wszyscy są równi, a nie dzieleni na sorty. Na pierwszej scenie wystąpili też m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Bogdan Borusewicz, Hanna Zdanowska i Borys Budka.

Po wystąpieniach uformowało się czoło marszu, politycy i działacze społeczni szli na czele wielobarwnego pochodu wielu organizacji. Dziesiątki tysięcy ludzi wznosiło okrzyki w obronie wartości i idei demokratycznych. Na trasie na uczestników czekały 3 happeningi pokazujące jak władza PiS traktuje Polskę. Pierwszy pokazywał arogancję władzy, brak odpowiedzialności i nadużycia, z którymi mieliśmy za rządów PiS do czynienia przy okazji głośnych kolizji rządowych limuzyn. Drugi nawiązywał do fatalnych dla polskiej przyrody skutków #LexSzyszko. Ostatni to zmiana nazwy ulicy w centrum Warszawy na „Kaczą”.

Około godziny 15 Marsz Wolności dotarł na Plac Konstytucji. Tutaj odbyła się druga część wystąpień. Znów głos zabrał Przewodniczący Grzegorz Schetyna, który mówił o konieczności obrony Konstytucji.

- Bez zgody społeczeństwa nie pozwolimy na zmianę konstytucji z 1997 roku! – podkreślał Schetyna.

Mówił też o tym, że wszyscy, którzy łamią Konstytucję dziś, w przyszłości za to odpowiedzą. Nawoływał również do zjednoczenia opozycji bo to jedyny sposób na pokonanie PiS-u.

Marsz Wolności to kolejna wielka manifestacja sprzeciwu wobec polityki PiS, sprzeciwu powszechnego i zdecydowanego. PiS prędzej niż później straci władzę i musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego co teraz robi. Na Marszu Wolności nie mogło zabraknąć przedstawicieli Powiatu Polickiego, którzy uczestniczyli w wydarzeniu z wielką Policką pozytywną energią.

Autor: Maciej Grabowicz

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją