Menu

Archeologiczne odkrycie w Warzymicach

  • Gracjan Broda

Podczas prac archeologicznych na terenie warzymickiego placu pokościelnego, natrafiono na pozostałości po XIII wiecznej świątyni. Zachowały się fragmenty posadzki oraz elementy fundamentów.

Natrafiono, także na potłuczone naczynia, elementy witraży, monety i sztukaterie. Prace wykopaliskowe wykonywane są na zlecenie Gminy Kołbaskowo.

Kościół w Warzymicach (Klein Reinkendorf) powstał w XIII wieku. Do 1657 roku był to kościół parafialny, później parafię przeniesiono do Będargowa. Była to budowla salowa, murowana z kamieni narzutowych, założona na planie prostokąta o wymiarach 14m x 10,3m. Budowla przetrwała 700 lat. Podczas działań wojennych została uszkodzona. W latach 50-tych, na polecenie ówczesnych władz, kościół rozebrano a cegły z tej świątyni zasiliły odbudowę powojennej Warszawy.

- Ciekawa historia związana była z ruinami w Warzymicach - mówi wójt Małgorzata Schwarz. - Okazało się, że w archiwum państwowym kościół posiadał kartę ewidencyjną zabytku i figurował w rejestrze zabytków. Zdziwienie konserwatorów było wielkie, gdy w trakcie objazdu okazało się, że nie zostało tu kompletnie nic. Trzy lata temu, po spotkaniu z mieszkańcami Warzymic i uzgodnieniu planów na zagospodarowanie tego terenu, wystąpiłam do konserwatora o wykreślenie terenu z ewidencji zabytków. Teren gminny, na którym znajdował się kościół złożony jest z dwóch działek. Jedna została zdjęta z rejestru zabytków - tam gmina wykonała już teren rekreacyjny dla mieszkańców. Natomiast na drugiej działce, objętej dalej kontrolą konserwatora prowadzimy prace archeologiczne i chcemy teren udostępnić w postaci edukacyjnej ścieżki historycznej - kontunuuje Małgorzata Schwarz.

Projekt na zlecenie gminy Kołbaskowo wykonała Joanna Szydłowska, natomiast pracami archeologicznymi zajmuje się mieszkaniec gminy Marcin Dziewanowski.

Przez ostatnie 50 lat w centralnej części wsi pozostały jedynie zarośnięte fundamenty. W tym miejscu jedynie można było natrafić na granitowe kwadry oraz duże kamienie użyte do budowy. O tym, że kiedyś był tutaj kościół, przypominał jedynie krzyż postawiony przez mieszkańców.

Autor: Grzegorz Smolicz, Foto: Grzegorz Smolicz

{fcomment}

ZOBACZ TAKŻE:Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją