Menu
nasi blogerzy:

Szpaler drzew

  • Gracjan Broda

Nie wiem czy to z racji wieku, czy może uaktywniłem zupełnie nowe procesy chemiczne w moim organizmie ale od jakiegoś czasu kwitnie we mnie zainteresowanie historią regionu. Na szczęście mamy w Policach spore i szacowne grono wielbicieli historii i regionalistów, którzy w setkach niekończących się dysput w internecie oraz kilkudziesięciu wydawnictwach opisali dość szczegółowo to, co się działo z naszym miejscem do życie w czasach, gdy jeszcze nazywało się Pölitz. Dzięki temu łatwiej jest zdobyć informacje i poznać ciekawe fakty historyczne.

Czytaj więcej: Szpaler drzew

W życiu się tak nie bałem

  • Gracjan Broda

W połowie czerwca, na czterdzieste urodziny, dostałem w prezencie od żony skok ze spadochronem, tzw. skok tandemowy z instruktorem. Po wielu perturbacjach, kilkukrotnym przesuwaniu terminów (co akurat mnie cieszyło), wiedziałem, że w końcu musi się TO stać. Voucher tracił ważność w połowie września.

Czytaj więcej: W życiu się tak nie bałem

W „fabrykach hejtu” myślą za nas

  • Gracjan Broda

Dlaczego politykom najbardziej zależy, by podkreślać tematy wywołujące emocje? Ano dlatego, że dyskusja na takim poziomie nie wymaga wysiłku intelektualnego i argumentów merytorycznych. Wystarczy umiejętnie podgrzewać i schładzać temperaturę emocji, by osiągać swoje cele polityczne. Jakie to cele? Rzecz jasna, budowanie poparcia poprzez tworzenie wspólnoty takich samych emocji.

Czytaj więcej: W „fabrykach hejtu” myślą za nas

„Wybiegi obywatelskie”

  • Gracjan Broda

Od 16 stycznia 2015 roku znamy ostateczny kształt zarządzenia Burmistrza Polic, które wprowadza i reguluje zasady funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego w naszej Gminie. W toku prac nad tym dokumentem przeprowadzono szereg konsultacji, w tym konsultacje społeczne, aby wyłonić kompletny zbiór regulacji dotyczących BO.

Czytaj więcej: „Wybiegi obywatelskie”

Czy niedługo w autobusie usłyszymy „відправлення”*?

  • Gracjan Broda

Według sprawozdań Komisji Europejskiej w UE brakuje dziś około 180.000 zawodowych kierowców, w Polsce około 20.000. Najgorzej jest w transporcie osób, nie dość, że brakuje kierowców, to właśnie rozpoczęła się wymiana pokoleniowa, odejścia na emerytury. Szacuje się, że zapotrzebowanie na polskim rynku pracy na nowych kierowców sięga 25 tys. osób. Od 2010 roku, z powodu niżu demograficznego, do egzaminów na prawo jazdy na pojazdy ciężarowe przystępuje o 40% osób mniej, niż w latach ubiegłych. Tendencja ta utrzymuje się do dziś. Jednocześnie, na podstawie badań w grupie kierowców wożących towary niebezpieczne (nie ma oficjalnych statystyk sporządzanych w skali całego kraju i z podziałem na grupy kierowców) ponad 50% kierowców ma powyżej 50 lat i wkrótce większość z nich będzie chciała odejść na emerytury.

Czytaj więcej: Czy niedługo w autobusie usłyszymy „відправлення”*?

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją