Menu
reklama:


Prokuratura stawia zarzuty za wyrządzenie Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. szkody na kwotę 30 milionów złotych!

  • Gracjan Broda

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. - informuje Prokuratura Krajowa.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że na skutek przestępczej działalności członków zarządu, osób pełniących kierownicze stanowiska w spółce oraz przedstawicieli różnych spółek współpracujących z Zakładami Chemicznymi Police, spółka straciła co najmniej 30 milionów złotych i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2 milionów 500 tysięcy złotych.

Zatrzyano 10 osób

20 czerwca funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 10 osób związanych z Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in.: Krzysztof J. były prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Anna P. oraz Wojciech N. byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., a także Tomasz J. były dyrektor generalny African lnvestment Group S.A.

Pozostali zatrzymani to: Bartłomiej K. - były dyrektor Departamentu Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Maciej G. - były kierownik Biura Spedycji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Robert Z. - były prezes zarządu Transtech sp. z o. o., Piotr J. - były dyrektor Centrum Logistyki Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Tomasz B. - członek zarządu TK Transport sp. z o. o., Robert B. - członek zarządu TK Transport sp. z o. o.

Jakie zarzuty podejrzanym stawia Prokuratura

Jak informuje Prokuratura Krajowa Krzysztofowi J., Annie P., Wojciechowi N. i Tomaszowi J. prokurator zarzucił wyrządzenie African lnvestment Group S.A., a więc spółce zależnej od Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., szkody majątkowej w kwocie 6 milionów dolarów, tj. równowartości 22 milionów 278 tysięcy złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego. Do jego popełnienia doszło pomiędzy 1 września 2014 roku a 30 czerwca 2016 roku w związku z podpisaniem umów dotyczących inwestycji prowadzonych przez African lnvestment Group S.A. w Senegalu. Podejrzani zawarli te umowy i na ich podstawie dokonali wypłaty środków finansowych mając świadomość, że usługi będące przedmiotem tych umów nie zostały faktycznie wykonane.

Krzysztof J., Wojciech N. i Bartłomiej K. podejrzani są również o wyrządzenie Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. szkody majątkowej w kwocie 4 miliony 535 tysięcy złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego. Do jego popełnienia doszło pomiędzy 25 sierpnia 2015 roku a 30 listopada 2015 roku w związku z zakupem ilmenitu kenijskiego. Dotychczas przeprowadzone próby technologiczne zakupionego towaru nie wykazały możliwości jego wykorzystania gospodarczego jako substytutu dla innych sprowadzanych surowców. Ponadto wykorzystanie sprowadzonego ilmenitu kenijskiego prowadziło do produkcji bieli tytanowej, która nie spełnia wymagań technicznych. Pomimo posiadania tych informacji oraz pomimo nie przeprowadzenia zamówionych wcześniej badań laboratoryjnych, podejrzani podjęli decyzję o zakupie tego towaru, działając na szkodę Zakładów Chemicznych Police.

Prokurator zarzucił Krzysztofowi J. i Annie P. przekroczenie uprawnień i podpisanie z dyrektorami zatrudnionymi w Zakładach Chemicznych Police umów o zakazie konkurencji, które były niekorzystne dla spółki. Działania te bezpośrednio miały narazić spółkę na szkodę majątkową w kwocie 2 milionów 414 tysięcy 939 złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1a i par. 2 kodeksu karnego.

Zarzuty wyrządzenia Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i spółce Transtech sp. z o.o. szkody majątkowej w kwocie 2 milionów 716 tysięcy 655 złotych usłyszeli również podejrzani: Krzysztof J., Anna P., Bartłomiej K., Maciej G., Robert Z., Piotr J., Tomasz B. oraz Bartłomiej B. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego. Do jego popełnienia miało dojść w związku z podpisaniem umów na wykonywanie usług spedycyjnych bez przeprowadzenia postępowania ofertowego i wbrew wewnętrznym regulacjom spółki. W umowach tych przyjęto stawki spedycji, które odbiegały od stawek rynkowych.

Podejrzanemu Krzysztofowi J. prokurator zarzucił ponadto kierowanie popełnieniem przez Marka P. i Marcina Z. czynu zabronionego polegającego na przywłaszczeniu środków finansowych Fundacji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police na Rzecz Rozwoju Piłki Siatkowej Kobiet w kwocie 196 tysięcy 800 złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 18 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 284 par. 2 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego. Do jego popełnienia miało dojść pomiędzy 1 grudnia 2014 roku a 11 września 2015 roku.

Podejrzany Wojciech N. usłyszał ponadto zarzut oszustwa (zgodnie z art. 286 par. 1 kodeksu karnego) w związku z przyznaniem jednemu z pracowników spółki uprawnienia do otrzymywania zwrotu kosztów wynajmu mieszkania. Na skutek tego czynu spółka Grupa Azoty Police Serwis sp. z o.o. od stycznia 2015 roku do października 2016 roku nienależnie wypłaciła dodatek mieszkaniowy w kwocie 97 tysięcy 800 złotych.

Prokuratura złożył wnioski o tymczasowe aresztowanie

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych w dniu 21 czerwca br. prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich 10 podejrzanych. Sąd, wnioski skierowane przez prokuraturę rozpozna w dniu dzisiejszym.

Autor: red, Foto: Pixabay.com, Źródło: Prokuratura Krajowa


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!


ZOBACZ TAKŻE:Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją