Menu

W ramach projektu „Humanistyczny Senior” powstanie w Nowym Warpnie Uniwersytet Trzeciego Wieku

  • Gracjan Broda

Umożliwienie rozwijania wszechstronnych zainteresowań, aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez aktywizację intelektualną, wiedzę historyczną, regionalną w Jubileuszowym Roku 2018 dotyczącym 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości to główny cel projektu „Humanistyczny Senior”.

W ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie utworzony zostanie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie. Zakwalifikowanych zostało do niego 30 seniorów z terenu gminy Nowe Warpno.

- Oprócz Nowego Warpna Uniwersytety Trzeciego Wieku utworzone zostaną również w Szczecinie, Golczewie, Trzebiatowie, Nowogardzie i Barlinku – powiedziała Ewa Chmielewska z Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. - Projekt dotyczy zarówno tworzenia nowych Uniwersytetów jak również współpracę z obecnie istniejącymi – dodała Chmielewska.

Na realizację projektu udało się pozyskać w sumie 317 tysięcy złotych. Projekt realizowany będzie od kwietnia do października. W jego ramach będzie realizowanych wiele zadań związanych z upamiętnieniem 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- To będą m.in. spotkania z kombatantami, zwiedzanie Szczecina, Centrum Dialogu Przełomy i wiele, wiele innych – tłumaczyła Ewa Chmielewska.

Zadowolenia z możliwości utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie nie ukrywał burmistrz Władysław Kiraga.

- Emerytura jest czymś co się każdemu należy, ale to wcale nie znaczy, że trzeba umierać pod kościołem. Seniorzy chcą prowadzić aktywny tryb życia i trzeba im to ułatwić – podkreślił Władysław Kiraga. - Kiedyś mówiło się, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce, a teraz można śmiało powiedzieć, że życie zaczyna się po sześćdziesiątce – podsumował burmistrz Nowego Warpna.

Pierwsze zajęcia odbyły się 4 kwietnia. Podsumowaniem projektu będzie raport badawczy, który zaprezentowany zostanie podczas uroczystego spotkania na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w październiku 2018 roku.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją