Menu

Wielkanoc 2018: Święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa przy grobie pańskim

  • Gracjan Broda

Co roku wierni udają się do kościołów aby poświęcić pokarmy, które następnie znajdą się na wielkanocnych stołach. To także czas adoracji Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta, najczęściej stanowią ją ministranci lub harcerze.

W parafii pw. św. Kazimierza w Policach błogosławieństwo pokarmów odbywało się w godzinach od 10:00 do 15:00 z półgodzinną częstotliwością. Poświęcenie pokarmów pod krzyżem w Trzeszczynie zaplanowano na godzinę 11.00, natomiast w Siedlicach o godzinie 12.00.

Co powinno znajdować się w wielkanocnym koszyczku?

Jaja w postaci kolorowych pisanek, które symbolizują nowe życie. Cukrowy baranek przypominający o zmarchwywstaniu Jezusa Chrystusa. Do wielkanocnego koszyczka najczęściej umieszcza się jeszcze sól, która chroni przed zepsuciem. Pamiętać należy również o chlebie, wędlinach, chrzanie i pieprzu. Wiklinowe koszyczki dodatkowo przybieramy listkami bukszpanu.

Wielka Sobota pozbawiona Mszy Świętej

Do wieczora nie sprawuje się mszy świętych. Bardzo popularne jest natomiast odwiedzanie Grobu Pańsiego. O godzinie 20:00 rozpocznie się Wigilia Paschalna, która jednak nie jest elementem Wielkiej Soboty. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Napisz komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police
Nr rejestru: 909

tel. 796 142 364

kontakt z redakcją